pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Uzdrowisko Vyšné Ružbachy

Mało które uzdrowisko może pochwalić się historią sięgającą aż do okresu paleolitu, różnorodnością wykorzystania miejsca, interesującą architekturą i niezwykłą przyrodą, a jednocześnie być tak silnym symbolem miłości jak uzdrowisko Vyšné Ružbachy. czytaj więcej

Mało które uzdrowisko może pochwalić się historią sięgającą aż do okresu paleolitu, różnorodnością wykorzystania miejsca, interesującą architekturą i niezwykłą przyrodą, a jednocześnie być tak silnym symbolem miłości jak uzdrowisko Vyšné Ružbachy.

Od czasów prehistorycznych aż do dziś jest to miejsce, gdzie leczy się ciało
i duszę.

Typ: uzdrowisko balneologiczno-klimatyczne

Położenie: w północnej części Kotliny Popradzkiej na słonecznym południowym podnóżu pasma górskiego Spišská Magura, 15 km od Starej Ľubovni

Wysokość nad poziomem morza: 620 m n.p.m.

 Uzdrowisko Vyšné Ružbachy znajduje się w północno-wschodniej części Spiszu, w części północnej Kotliny Popradzkiej na słonecznym południowym podnóżu pasma górskiego Spišská Magura, w obszarze klimatycznym tatrzańskich pasm górskich. Taka lokalizacja oraz wykorzystanie źródeł termalnych, przyjaznego klimatu i piękna przyrody zapewnia idealne warunki do leczenia różnego typu chorób.

Położenie uzdrowiska z daleka od aglomeracji miejskich i przemysłowych gwarantuje odpowiednie warunki leczenia, odpoczynku i relaksu zarówno pacjentom, jak i gościom.

 Historia

Wykopaliska archeologiczne pochodzące aż z okresu paleolitu potwierdzają, że lokalne wody mineralne były znane już w czasach prehistorycznych. Historia uzdrowiska w Vyšných Ružbachach rozpoczyna się dopiero w XV w., zatem
w czasach powszechnego rozwoju leczenia uzdrowiskowego. Faktyczny rozwój uzdrowiska datuje się od 1593 roku, kiedy król polski Kazimierz podarował ten teren rodzinie Lubomirskich – wtedy Vyšné Ružbachy stały się miejscem spotkań polskiej i węgierskiej szlachty. Kiedy wymarł ród Lubomirskich, uzdrowisko zmieniło swoich właścicieli, niestety nikt nie potrafił nim właściwie zarządzać. Aż do 1825 roku, kiedy to ponownie miejsce odżyło. Nowy właściciel, szlachcic von Jony, postawił tu pałac, nowy dom zdrojowy oraz lustrzaną łaźnię.

Kolejny właściciel, polski hrabia Andrzej Zamojski, po I wojnie światowej rozpoczął szeroko zakrojone prace budowlane. Z wielkiej miłości do żony Izabeli (księżniczki hiszpańskiej) kazał postawić ekskluzywny Biały Dom. Inspirował się przy tym wspaniałym pałacem w Monte Carlo. Imieniem żony nazwał również jedno ze źródeł mineralnych, które napełnia perłę tej krainy, jeziorko Kráter (chroniony okaz przyrody). Dziś uzdrowisko w Vyšných Ružbachach należy do najbardziej znanych uzdrowisk i ośrodków ruchu turystycznego na Słowacji.

 Naturalne źródła lecznicze

Ciepłe źródła wód mineralnych i przyjazne warunki klimatyczne – to dwa główne aspekty skutecznego leczenia w Vyšných Ružbachach. Temperatura wody
w 13 źródłach (wodorofluorowęglowe, wapienno-magnezowe i węglowe) wynosi
w przybliżeniu 22°C. Najbardziej obfite źródło Izabela zaopatruje m.in. otwarty letni basen termalny. Na uwagę zasługuje również źródło Kráter, nazywane tak ze względu na swój charakterystyczny kształt, napełnione wodą termalną i otoczone wałem trawertynowym.

Drugim naturalnym czynnikiem leczniczym jest klimat. Oczywiście, nie można pominąć również wpływu okolicznej przyrody, która oddziałuje na organizm nadzwyczajnie stymulująco.

 Wskazania lecznicze:

choroby układu krążenia

choroby onkologiczne

choroby układu trawiennego

choroby powstałe w wyniku zaburzeń przemiany materii i gruczołów z sekrecją wewnętrzną

choroby nerek i dróg moczowych

choroby psychiczne

choroby kobiece

choroby zawodowe


Metody leczenia i zabiegi:

Obok klimatoterapii w Vyšných Ružbachach wykorzystuje się zabiegi balneoterapeutyczne i elektrolecznicze, które uzupełnia leczenie lekami, gimnastyka rehabilitacyjna, masaże refleksyjne, sauna, okłady parafinowe, lecznicze odżywianie, psychoterapia i również już wspominany, pozytywny wpływ środowiska uzdrowiskowego na organizm ludzki.


Zakwaterowanie i wyżywienie

Lecznicze domy uzdrowiskowe i przylegające obiekty tworzą prywatny teren uzdrowiska w środku leśnego parku. Oprócz tzw. domków szwajcarskich komfort gwarantują nowe domy zdrojowe Travertín I i Travertín II oraz chluba uzdrowiska – odnowiony GrandhotelStrand.


Czas wolny

Uzdrowisko Vyšné Ružbachy zapewnia wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu. Kilka razy w tygodniu organizowane są tańce w kawiarni uzdrowiskowej w Białym Domu, oprócz tego można uczestniczyć w innych imprezach kulturalnych.

Obiekty: Thermalwellness z basenem termalnym użytkowanym przez cały rok oraz basen letni Izabela to wspaniałe miejsca dla miłośników wody.
W uzdrowiskach są wyznaczone tzw. trasy tlenowe o trzech stopniach trudności.
W okolicy znajdują się niewymagające trasy spacerowe prowadzące do pięknych zakątków przyrody – przede wszystkim do Słowackiego Raju i Tatr Wysokich.
W lecie otwarte są ścieżki rowerowe do Czerwonego Klasztoru, Lesnicy i polskiej Szczawnicy. W zimie można skorzystać prawie z 20 stoków narciarskich w okolicy.

W pobliży jest również kamieniołom trawertynu, w którym rzeźbiarze znajdą idealny kamień. Od 1964 roku jest to miejsce corocznych międzynarodowych sympozjów rzeźbiarskich.

W okolicy znajdują się zabytki historyczne, które warto zobaczyć, np. zabytkowe spiskie miasta (Podolínec, Spišská Belá, Kežmarok i Levoča, zamek
i pałac w Starej Ľubovni i Spišský hrad).

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia