Piękna miejscowość położona u stóp Pienin i Gorców, co czyni ją doskonałą bazą wypadową do ich zwiedzania. Jej początki sięgają przełomu XII i XIII wieku, kiedy to prawdopodobnie funkcjonowała tu osada służebna Zamku Pienińskiego[1].
Goszczyński poświęca miasteczku jedynie kilka słów:
„Mała dolinka, jak żeby góry tyle tylko się rozstąpiły, aby zrobić miejsce tej osadzie [Krościenku] […]. Olbrzymie Pieniny ze skał poprzerastałych lasami, nagle się podniosły, a ściśnione domy Krościenka i kościołek jego o czarnym dachu, przyparte do podnóża Pienin […]. Dunajec wychodzi tu od południa i oblewa zachodnią stronę Pienin i Krościenka. Pasmo nagich wzgórzów po tamtej stornie Dunajca obfituje w kwaśne mineralne źródła. Szczawnice, o milę stąd odległe, z dawna już słyną; źródło wody krościańskiej zaczyna być dopiero uczęszczane.”
Z Zamkiem Pienińskim, którego pozostałości są dziś atrakcją turystyczną, związane są liczne legendy o św. Kindze, która schroniła się tu przed najazdem tatarskim. Niestety nasz autor nie przytacza żadnej z nich, krótko pisząc o zamku:
„Pieniny są najwyższe w paśmie przedgórnem Tatrów; ozdabia je nadto urok wspomnień dziejowych. Na ich to warownym szczycie wznosił się ów zamek, w gruzy dzisiaj zamienionym gdzie Bolesław Wstydliwy z Kunegundą znaleźni schronienie przed Tatarami. W ich skałach pokazują dotąd pieczary, długie do 200 stóp, które miały należeć do zamku i stanowić część podziemnej jego wycieczki.”
Oprócz ruin zamku Krościenko ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Można stąd rozpoczynać piesze zwiedzanie Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, a dla miłośników dwóch kółek są do dyspozycji liczne szlaki rowerowe. Na uwagę zasługuje zabytkowa zabudowa w pobliżu rynku, XIV-wieczny kościół pw. Wszystkich Świętych oraz liczne, rozsiane po obrzeżach Krościenka kapliczki wotywne, dodające miasteczku swoistego charakteru. Na odwiedzenie tego zakątka warto wybrać jesień ze względu na piękne kolory,
w jakie przyoblekają się wówczas pienińskie lasy.
[1] Informacja zaczerpnięta ze strony internetowej miasta.