Przebieg trasy nawiązuje do historycznego szlaku handlowego z Węgier do Wieliczki
i Krakowa, z pewnymi modyfikacjami wynikającymi ze specyfiki turystyki rowerowej oraz przebiegu obecnie istniejących dróg.
Pierwszy odcinek szlaku przebiega od Leluchowa - na granicy polsko-słowackiej (Most Wyszehradzki), przez miasta i gminy o wyjątkowych walorach turystycznych
posiadających dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną tj. przez: Muszynę, Piwniczną
-Zdrój, Rytro, Stary Sącz do Nowego Sącza.
Trasa I odcinka Karpackiego Szlaku Rowerowego: Leluchów (Most Wyszehradzki
– przejście graniczne ze Słowacją), Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Wierchomla Wielka, Piwniczna-Zdrój, Głębokie, Sucha Struga, Życzynów, Barcice, Popowice, Żeleźnikowa Wielka, Nowy Sącz- Dąbrówka-zamek, ul. Zdrojowa.
Szlak jest łatwy, najtrudniejszy odcinek znajduje się pomiędzy Popowicami i Żeleźnikową Wielką.
Pierwsza część Karpackiego Szlaku Rowerowego, prowadzi w większości najdłuższym przełomem rzecznym w Polsce – Doliną Popradu. Rozgranicza ona dwa najważniejsze pasma Beskidu Sądeckiego: Pasmo Radziejowej, z najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego
- Radziejową (1262 m npm) i Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Całość tej grupy objęta jest ochroną w formie Popradzkiego Parku Krajoznawczego. Szlak biegnie przez sam środek Popradzkiego Parku Krajobrazowego mijając szereg atrakcyjnych miejsc.
Są to kolejno:
Łopatą),
To tylko część ciekawych miejsc na trasie szlaku. Oprócz nich na rowerzystów czeka szereg widokowych punktów, kamienistych plaż nad Popradem i dorodnych beskidzkich lasów.
Podczas wędrówek rowerowych
KARPACKIM SZLAKIEM ROWEROWYM
warto zatrzymać się na dłużej i odwiedzić
MUSZYNA i okolice
Muszyna, to jedno z najstarszych miast Karpat, uzdrowisko o bogatych walorach leczniczych. Niegdyś ważny ośrodek handlowy o znaczącej roli administracyjno-politycznej (państwo muszyńskie).
Wspaniała przeszłość regionu widoczna jest w pokaźnej ilości obiektów zabytkowych, są to: barokowy kościół parafialny, dawny dworek starostów muszyńskich, ruiny zamku na Górze Zamkowej oraz XIX wieczna zabudowę ulicy Kościelnej.
W krajobrazie okolicznych wsi wyróżniają się urokliwe drewniane cerkiewki, niegdyś tętniące barwnym wschodnim obrządkiem religijnym, dziś w większości będące świątyniami rzymskokatolickimi.
Miejsca szczególnie polecane to:
PIWNICZNA – ZDRÓJ
Malowniczo położona miejscowość nad przecinającą Beskid Sądecki rzeką Poprad. Jest to znany ośrodek turystyczny, uzdrowiskowy i sportowy.
Ujęcia wód mineralnych o dużej zawartości magnezu stanowią zachętę dla poszukujących zdrowych form wypoczynku.
O przeszłości gminy świadczą usiane na jej terenie cerkwie, a także zabudowa samego miasta z zabytkową studnią.
Miejsca szczególnie polecane to:
RYTRO
Miejscowość położona w dolinie rzeki Poprad. W większości są to tereny leśne z bogactwem form roślinnych i zwierzęcych. Warto zatrzymać się na chwilę i spotkać unikatowe gatunki płazów i gadów na ścieżce edukacyjnej w Parku Ekologicznym.
Rytro leżało niegdyś na ważny szlaku handlowym wiodącym z południa Polski na Węgry.
O dawnej świetności Rytra świadczą ruiny zamku powstałego prawdopodobnie w XIII wieku.
Miejsca szczególnie polecane to:
STARY SĄCZ
Prawdziwa perła polskich miasteczek leżąca na trasie ujścia Popradu do Dunajca. Stary Sącz jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich południowych Karpat. Jego historia sięga XIII wieku. Obecnie jest to miasto skansen, o doskonale zachowanym, unikatowym, zabytkowym zespole urbanistycznym ze słynnym Klasztorem ss. Klarysek i kościołem św. Elżbiety. Klasztor starosądecki związany jest z imieniem jego fundatorki św. Kingi, kanonizowanej w 1999 roku.
Okolice Starego Sącza posiadają niepowtarzalne walory krajobrazowe, zwłaszcza jego północna i zachodnia część, które położone są w Popradzkim Parku Krajobrazowym,.
Miejsca szczególnie polecane to:
NOWY SĄCZ
Miasto, w którym historia, poprzez ciekawe zabytki i bogatą tradycję, przeplata się
z dynamiczną współczesnością. To miasto pełne zabytków, ale również świetna baza wypadowa w Beskidy.
Nowy Sącz to gród założony przez króla Wacława II w 1292 r. będący ważnym ośrodkiem edukacyjnym, jak i handlu oraz rzemiosła na „szlaku węgierskim”. Według kroniki Jana Długosza, król Kazimierz Jagiellończyk kształcił swoich synów pod okiem mistrza. Obraz przedstawiający króla Kazimierza Jagiellończyka wraz z czterema synami w obecności kronikarza Jana Długosza, znajduje się w Nowym Sączu.
Podczas „potopu szwedzkiego” zbrojne wystąpienie sądeczan w 1655 r., zapoczątkowało wyzwolenie całego kraju, o czym pisał Mieczysław Romanowski w swoim poemacie p.t. „Dziewcze z Sącza”.
Miejsca szczególnie polecane to:
CHEŁMIEC i okolice
Chełmiec, to duża wieś, siedziba gminy, położona w Kotlinie Sądeckiej, na lewym brzegu Dunajca. Graniczy bezpośrednio z Nowym Sączem. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1257 r. W miejscowości znajdują się ruiny XIX wiecznego dworu Wittingów. Na stokach wzgórza Szczob nadleśnictwo Stary Sącz wytyczyło ciekawą ścieżkę przyrodniczą.
Miejsca szczególnie polecane to:
ŁOSOSINA DOLNA i okolice
Łososina Dolna, to duża wieś, siedziba gminy, położona na pograniczu Beskidu Wyspowego
i Pogórza Rożnowskiego, przy ujściu rzeki Łososiny do Dunajca. Wieś ma charakter rolniczo-sadowniczy. Na płaskim dnie doliny Łososiny funkcjonuje lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego. Zabytkowy, drewniany kościółek został przeniesiony do Sądeckiego Parku Etnograficznego.
Miejsca szczególnie polecane to:
GRÓDEK nad DUNAJCEM i okolice
Gródek nad Dunajcem to wieś, siedziba gminy, położona na Pogórzu Rożnowskim, na prawym brzegu Jeziora Rożnowskiego, utworzonego przez spiętrzenie wód Dunajca. Wieś ma charakter wypoczynkowo-turystyczny. Na wzgórzu Grodzisko (obecnie wyspie) znajdował się w XIV wieku zamek rycerski Klemensa Kurowskiego.
Miejsca szczególnie polecane to:
KORZENNA i okolice
Korzenna to wieś, siedziba gminy, położona na Pogórzu Rożnowskim. Wieś ma charakter rolniczy. W Korzennej znajduje się XIX wieczny drewniany dworek z parkiem przydworskim.
Miejsca szczególnie polecane to: