pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamutowskie Skały

W Górach Slańskich na zlatobańskim stratowulkanie już od dawien dawna rozpościerają się Zamutowskie Skały. Fauna i flora malowniczego górskiego rejonu w 1980 roku zyskała status rezerwatu przyrody z V stopniem ochrony. czytaj więcej

Zamutowskie Skały stanowią nie tylko jeden z najważniejszych tworów w Górach Slańskich. W 1980 roku zostały ogłoszone rezerwatem przyrody. V stopień ochrony został nadany z powodu pierwotnej roślinności dębowej, kamiennego rumowiska i reliktów flory.

Zamutowskie Skały rozpościerają się na Graniach Jaseňovych i Čulkovych, które rozdziela potok Čaklovec. Obie granie znajdują się na przejściowej strefie wulkanicznej ze zlatobanskiego stratowulkanu. Skały tworzą wyizolowane wieżyczki z 10-metrowymi prostopadłymi ścianami skalnymi.

Dla tego miejsca charakterystyczna jest flora ciepłolubna, która interesująco kontrastuje z okolicznymi buczynami. Strome zbocza skał są porośnięte porostem bukowo-jaworowym i lipowo-jesionowym. Górne partie grzebieni i południowo-wschodnie zbocza szczycą się irgą zwyczajną, berberysem pospolitym i jarząbem mącznym. W cieniu można znaleźć również porzeczkę alpejską i różę alpejską. Powszechnie występuje tu jarząb pospolity, śliwa tarnina, agrest, jawor bzu polnego, koralowego i czarnego.

Faunę terenu reprezentują jelenie i sarny, wąż eskulapa, jaszczurka murowa czy jarząbek.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!