Zamutowskie Skały stanowią nie tylko jeden z najważniejszych tworów w Górach Slańskich. W 1980 roku zostały ogłoszone rezerwatem przyrody. V stopień ochrony został nadany z powodu pierwotnej roślinności dębowej, kamiennego rumowiska i reliktów flory.
Zamutowskie Skały rozpościerają się na Graniach Jaseňovych i Čulkovych, które rozdziela potok Čaklovec. Obie granie znajdują się na przejściowej strefie wulkanicznej ze zlatobanskiego stratowulkanu. Skały tworzą wyizolowane wieżyczki z 10-metrowymi prostopadłymi ścianami skalnymi.
Dla tego miejsca charakterystyczna jest flora ciepłolubna, która interesująco kontrastuje z okolicznymi buczynami. Strome zbocza skał są porośnięte porostem bukowo-jaworowym i lipowo-jesionowym. Górne partie grzebieni i południowo-wschodnie zbocza szczycą się irgą zwyczajną, berberysem pospolitym i jarząbem mącznym. W cieniu można znaleźć również porzeczkę alpejską i różę alpejską. Powszechnie występuje tu jarząb pospolity, śliwa tarnina, agrest, jawor bzu polnego, koralowego i czarnego.
Faunę terenu reprezentują jelenie i sarny, wąż eskulapa, jaszczurka murowa czy jarząbek.