pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cmentarz wojskowy, Dubinné

Typowe gwiazdy sygnalizujące ofiary wojny znajdują się na pomnikach w miejscowości Dubinné. Na cmentarzu wojskowym w różnych miejscach jest pochowanych ośmiu żołnierzy z pierwszej wojny światowej, a ich obecność symbolicznie zaznaczono na centralnym krzyżu. czytaj więcej

Tylko kilka kilometrów od Bardiowa znajduje się miejscowość Dubinné, która jest miejscem ostatniego spoczynku ośmiu poległych żołnierzy z pierwszej wojny światowej. Cmentarz wojskowy to część cmentarza cywilnego. Groby wojskowe są wprawdzie zniszczone, ale na podstawie betonowych obrzeży ciągle można je jeszcze rozpoznać.

 

Na cmentarzu były pierwotnie tylko trzy groby wojskowe

 

Pierwotnie na cmentarzu cywilnym w miejscowości Dubinné znajdowały się tylko trzy groby wojskowe. Pozostałe cztery mogiły były ekshumowane i na nowe miejsce pochówku przeniesione dodatkowo, kiedy doszło do skupiania grobów z okolicznych miejscowości na cmentarz cywilny. W okresie międzywojennym o miejsce ostatniego odpoczynku żołnierzy dbał punkt żandarmerii w Kurimie, który dysponował aktami ewidencyjnymi, stanowiącymi dane o rozmieszczeniu poszczególnych grobów.

 

Tylko trzech poległych żołnierzy udało się zidentyfikować

 

Z ośmiu poległych żołnierzy pochowanych na cmentarzu w tej miejscowości udało się zidentyfikować z nazwiska trzech członków Armii Austro-Węgierskiej. Konkretna przyczyna i data śmierci nie są jednak znane. Przypuszcza się, że polegli albo bezpośrednio na froncie, albo zmarli w następstwie odniesionych ran.

 Adres: Vojenský cintorín v Dubinnom, 086 12 Kurima

 Atrakcje w okolicy: Bardiów, Uzdrowisko Bardiów, cmentarz wojskowy w Kurimie, cmentarz wojskowy w Raslavicach, cmentarz wojskowy w Lascovie, cmentarz wojskowy w Tarnowie

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!