pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pomnik Wschodniosłowackiego Powstania Rolników, Preszów

W pobliżu miasta Preszów, stolicy kraju preszowskiego, na szczycie Furča znajduje się pomnik przypominający jedno z największych starć wojsk ze wzburzonym ludem chłopskim pochodzącym ze wschodniosłowackiego powstania rolników. czytaj więcej

Nad wsią Haniska, położoną tylko kilka kilometrów od Preszowa, wznosi się szczyt Furča. Dziś przypomina już tylko niemiłe wschodniosłowackie powstanie rolników, które doprowadziło do starcia wzburzonych chłopów i żołnierzy. Zryw, którym kierowali sołtysi wsi i kilku biednych ziemian, wybuchł 19 czerwca 1831 roku w miejscowości Haliča i objął aż 150 wschodniosłowackich wsi. Wzięło w nim udział ok. 40 000 powstańców. Rebelia stanowiła reakcję na narastającą powojenną biedę i szerzącą się epidemię cholery.  Powstanie zostało jednak stłumione przez armię austro-węgierską. Po stłumieniu zrywu stracono 119 osób.

 

Pospíšil i Vořech stworzyli na pamiątkę powstania artystyczne dzieło

 

Już ponad 80 lat na szczycie Furča dumnie wznosi się pomnik na pamiątkę wschodniosłowackiego powstania rolników i jego ofiar. Dzieło stworzyli Pospíšil i Vořech. Stanowi go figura z gałęzią w ręce wznoszącą się na ponad 4-metrowym postumencie. Pod nią znajduje się grupa osób, która nadaje kształt miejscu dobrze widocznemu nawet z daleka.

Adres: Pomnik Wschodniosłowackiego Powstania Rolników, szczyt Furča, wieś Haniska koło Preszowa, okręg Preszów

Atrakcje w okolicy: Preszów, Koszyce

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!