pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

„Szlak Bursztynów i Biżuterii – czyli na tropie piękna i zdrowia”

Idea szlaku „Bursztynów i Biżuterii – czyli na tropie piękna i zdrowia” nawiązuje do wytyczonego na terenie Polski „szlaku bursztynowego”, będącego częścią międzynarodowego programu ekotury-stycznego Greenways. Bursztyn staje się w nim symbolem doskonałego produktu lokalnego, który przyczynia się do prosperowania ludzi i miejsc w urokliwych zakątkach tych obszarów. Warto jed-nak pamiętać, że niestety żadne badania archeologiczne prowadzone dotychczas na terenie np. Orawy po polskiej stronie granicy nie potwierdziły związku ze starożytnymi trasami przewozu bursztynu. czytaj więcej

Współczesny szlak bursztynowy promowany na terytorium Małopolski wytycza trasę rowerową oraz proponuje lokalne pętle tematyczne z zabytkami, przyrodą i lokalnymi wydarzeniami. Do niektórych z tych miejsc nawiązuje również szlak „Bursztynów i Biżuterii…”.

Oczywiście bursztyn to nie tylko przedmiot zainteresowania archeologów czy historyków, ale to także symbol zdrowia. Dlatego na proponowanej trasie obejmującej miejscowości wyznaczone przez projekt Karpacka Mapa Przygody odwiedzimy także miejsca, które przyczyniają się do dbania i poprawy zdrowia – zarówno od strony medycznej (np. Rabka), jak i duchowej (Kalwaria Zebrzydowska).   

W temacie naszego szlaku znalazła się również biżuteria – także przez analogię do wykorzystania bursztynu w wyrobach jubilerskich – dlatego proponujemy odwiedzenie miejsc, gdzie możemy przyjrzeć się malarskim przedstawieniom rozmaitych historycznych klejnotów (np. Sucha Beskidzka, Jordanów).

Dobór miejsc na szlaku „Bursztynów i Biżuterii…” zapewnia dużą różnorodność tematyczną, a jednocześnie pozwala odwiedzić malownicze miejscowości wzdłuż, w zasadzie jednolitej, trasy.

 

Na trasie orawskiego szlaku bursztynowego wiodącego wzdłuż granicy terenu gmin Jabłonka i Lipnica Wielka znajdują się: Babiogórski Park Narodowy, Orawski Park Etnograficzny, hale pasterskie i bacówki, schroniska turystyczne, źródełka siarczkowe.

 

Popularność bursztynu jako składnika środków, terapii i zabiegów pomagających dbać o zdrowie i urodę jest we współczesnym świecie coraz większa. Stosowany jest on w leczeniu dolegliwości tarczycowych i reumatycznych, przypisuje mu się właściwości wzmacniająco-ochronne oraz zdolność neutralizacji wolnych rodników. W kosmetyce spotykany jest głównie jako składnik różnych środków pielęgnacji skóry, soli kąpielowych, ale także perfum.

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!