Zapraszamy do pociągu zwanego „literatura”, który zabierze nas w pasjonującą podróż po zakątkach Karpat. Będziemy podróżować w czasie przez różne epoki literackie, kroczyć ścieżkami legend, przeskakiwać potoki prozy i wspinać się po strzelistych skałach poezji. Stacje, na których się zatrzymamy, związane będą zarówno z wybitnymi i popularnymi, jak i zapomnianymi i niedocenianymi twórcami.
Po drodze zakochamy się z Adamem Asnykiem, by ostatecznie dostać „kosza”, wyleczymy gardło z Marią Konopnicką, napijemy się „mikstury szatańskiej”, odwiedzimy „kryjówkę” Seweryna Goszczyńskiego, odkryjemy ciało 17-letniej dziewicy w podziemiach pewnego klasztoru, a także dowiemy się, kto hodował lamy i dlaczego Józef Ignacy Kraszewski nie bał się jechać do znanego uzdrowiska, choć lada dzień miała wybuchnąć wojna.
Podróż zaplanowana jest w ten sposób, by można ją odbyć samochodem. Niektórzy pisarze i poeci zmuszą nas również do założenia solidnych butów i górskiej wędrówki ich śladami. Podczas wędrówki nie będzie problemu ze znalezieniem noclegu i czegoś „dla ciała”.
Wyprawę proponujemy rozpocząć w karczmie „Rzym” w Suchej Beskidzkiej. Kolejne stacje to: Zawoja i Babia Góra, Naprawa, Rabka, Niedźwiedź i Łopuszna (z możliwością przeprawy przez Gorce), Zakopane i tatrzańskie ścieżki, Szczawnica, Stary Sącz, Rytro, Muszyna, Krynica, Nowy Sącz, Zakliczyn, Szymbark (szlak im. Wincentego Pola do Wysowej-Zdroju), Wołowiec, Biecz, Odrzykoń oraz Żarnowiec. Równie dobrze literacką podróż można odbyć w drugą stronę, lub obrać za cel jedynie wybrane przez siebie miejsca.