pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Historyczna wędrówka po górskich miejscach pamięci

Szlak pt. „Historyczna wędrówka po górskich miejscach pamięci”, mający za zadanie ukazać pamiątki po szeroko rozumianej aktywności ludzkiej w górach, można umownie podzielić na trzy części. czytaj więcej

Pierwszą stanowią wspomnienia o działalności żołnierzy – partyzantów czy konfederatów, walczących o szeroko rozumianą wolność. Stąd też przy jej poznawaniu możemy dotrzeć do następujących przystanków: Kapłan „Wyklęty”, Strzelcy na Łabowskiej, Trójka z Koniecznej, Partyzantka spod Ostrej, „Błysk” na Hali,
Wzięci z zaskoczenia, Tragiczna w skutkach zemsta, Las – domem, broń – żoną, AK-owcy na Suchej Przełęczy, Dla partyzantów i dla ludności, Lasy Groby w dosłownym znaczeniu, Symboliczny grób ku czci poległych, AK-owska codzienność.

Kolejna część szlaku kieruje nasze kroki i myśli ku osobom, które w wyniku wypadków lotniczych „na zawsze pozostały w górach”, a pamięć o nich wciąż upamiętniają wskazane miejsca: „Kalifornijska rakieta” na zawsze w Gorcach, Ratunek mimo tragedii, Niespodziewanie zakończony lot, Tragicznie przerwany lot rejsowy, Po latach ich nazwiska poznano.

Podsumowaniem wędrówki niech stanie się poznanie miejsc, w których z pomocą tablic pamiątkowych, wspomina się ludzi, dla których góry były centrum życia i/lub którzy stracili, czy raczej oddali je na turystycznych szlakach: Życie na tablicy wyryte i ku pamięci na skale przytwierdzone, Epitafia ludzi gór, Kompozytor i taternik w jednym żyli ciele, Górska pasja, Waleczny obrońca przyrody.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia