pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

SZLAK TAŃCÓW REGIONALNYCH

Szlak tańców regionalnych jest efektem braku rzetelnych informacji na temat tańców poszczególnych regionów. Wszystkie regiony uwzględnione w szlaku są wyjątkowe. Każdy z nich posiada swoją duszę, własną dynamiczność, obyczaje i kulturę. Taniec jest wyrażeniem przez człowieka stanu jego umysłu, duszy i emocji. Poprzez taniec istota ludzka wyraża własne pragnienia, idee i osobowość. czytaj więcej

Tak jak każdy człowiek jest indywidualny, tak też każdy region posiada własną indywidualność. Tańce Lachów Sądeckich różnią się od Tańców Lachów Limanowskich, mimo, że regiony te graniczą ze sobą. Każdy region ukazuje swoją barwność i niepowtarzalność.

Uwzględnione w szlaku najbardziej charakterystyczne tańce danego regionu są niejako jego wizytówką. Widz może na krótką chwilę przenieść się na Sądeczyznę, Ziemię Limanowską, Sczyrzycką. Może na moment odwiedzić Górali Łąckich, Babiogórskich, Podhalańskich, Pienińskich i Spiskich. Może na chwilę zajrzeć do Pogórzan ziemi sądeckiej i ujrzeć niepowtarzalność każdej z tych grup.

Bardzo ważnym elementem szlaku tańców regionalnych są materiały filmowe dołączone do opisu każdego tańca. Widz oprócz podziwiania tancerzy i sposobu tańczenia może zobaczyć strój i charakterystykę danego regionu. Zespoły, które prezentują konkretne tańce, działają prężnie na rzecz swojego regionu, ukazując jego piękno i niepowtarzalność. Są one zdobywcami wielu nagród i wyróżnień na arenie nie tylko polskiej, ale też międzynarodowej.

Tańce regionalne są dziedziną tańca, która ukazuje dziedzictwo kulturowe Polski. Dlatego szlak tańców regionalnych ma za zadanie przybliżenie widzowi wyjątkowości kraju nad Wisłą i ukazanie jak bardzo jest krajem bogatym w kulturę i folklor. Ma również za zadanie ukazać Polaków, jako tych, którzy szanują i kultywują folklor przodków, o którym nie wolno zapominać. Jest on bowiem żywą pamiątką kultury polskiej, która jest kulturą bogatą i nadzwyczajną.

 

Zdjęcia: archiwum MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, autor: Piotr Droździk.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia
Video
My, Małopolanie - widiwisko
My, Małopolanie - widiwisko