pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Imprezy folklorystyczne

Obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów prezentowania folkloru i kultury ludowej są różnego rodzaju imprezy, których scenariusze oparte są o miejscowe tradycje. Te barwne widowiska to połącznie występów zespołów regionalnych, kiermaszy wyrobów ludowych, warsztatów regionalnych, słowem - atrakcyjna forma edukacji przez zabawę. czytaj więcej

Niektóre z imprez folklorystycznych, odbywających się w Małopolsce, swoim zasięgiem obejmują cały jej obszar, inne rozległy teren zamieszkany przez Górali Polskich (np. “Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych” w Rabce czy “Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej), oraz poszczególne regiony (np. “Łemkowska Watra” w Zdyni, “Święto Bacowskie” w Ludźmierzu, “Święto Kwitnących Jabłoni” w Łącku), a nawet wsie (np. “Święto Zabawki” w Stryszawie, “Babiogórska Jesień” w Zawoi). Są też imprezy o zasięgu międzynarodowym jak „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu czy „Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich” w Zakopanem.

Każda z imprez to prezentacja folkloru, często w formie przeglądów konkursowych, kiermasze, na których królują wyroby rzemieślnicze i sztuka ludowa, a także wystawy, warsztaty i konferencje.

Niektóre imprezy mają dawne tradycje, sięgające okresu międzywojennego, jak np. „Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich” czy „Święto Dzieci Gór”, inne zostały zapoczątkowane tuż po II wojnie światowej, jak np. „Święto Kwitnących Jabłoni”, a także w latach 70.XX wieku, np. „Karnawał Góralski”, „Spiskie Zwyki” w Niedzicy. Najmłodsze pojawiły się po dokonanych w Polsce przemianach lat 90. XX stulecia, np. „Święto Bacowskie”, „Święto Dzieci Gór”, „Święto Zabawki Ludowej”.

Większość z imprez powstała na bazie elementów tradycyjnej kultury charakterystycznej dla danego regionu. “Babiogórska Jesień” nawiązuje do jesiennego redyku, czyli powrotu owiec do wsi po sezonowym wypasie na górskich łąkach, “Święto Zabawki” do miejscowej produkcji drewnianych ludowych zabawek, “Święto Kwitnących Jabłoni” do sadowniczych tradycji Sądecczyzny.

Z okazji imprez, zwłaszcza jubileuszowych, wydawane są broszury i foldery. Na gości czeka starannie przygotowane zaplecze i liczne atrakcje, jak rajdy, zawody itp., a także przysmaki kuchni regionalnej.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!