pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Karpacki szlak urody - wybrane ośrodki SPA

W XIX wieku zamożni „udawali się do wód” by odpocząć i nabrać sił, tygodniami pluskali się w leczniczych źródłach. Dzisiaj ich wnuki i prawnuki regenerują siły w specjalistycznych ośrodkach SPA, których nie brakuje w Małopolsce.

czytaj więcej

W Małopolsce można osiągnąć harmonię ciała, umysłu i duszy. Wszystko wokół pozytywnie wpływa na zmysły człowieka. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie dla siebie formy aktywnego wypoczynku czy kuracji. Niektórym wystarczą spacery po parku miejskim czy wypad do lasu, inni zechcą zasmakować w alpejskim charakterze Tatr lub wybrać się do jednej z wielu miejscowości wypoczynkowych, czy uzdrowiskowych.

Czekają na gości także liczne sanatoria i domy uzdrowiskowe, gdzie można poddać się kąpielom mineralnym, inhalacjom rumiankowym, okładom z morskich alg, masażom czy znanym od ponad 2 tysięcy lat kuracjom ajurwedyjskim. Wodolecznictwo ma tutaj już siedmiowiekową tradycję. Warto także zajrzeć do jednego z małopolskich parków narodowych (Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński), na spływ tratwą po Dunajcu (jednym z najbardziej malowniczych przełomów rzek Europy) lub na wędrówkę po górskich szlakach – o różnej skali trudności, a w zimie skorzystać z bogatej oferty ośrodków i stacji narciarskich.

Uzupełnieniem wodoleczniczych, termalnych i klimatycznych propozycji ośrodków sanatoryjnych są pełniące podobne funkcje ośrodki medical spa, realizujące w pełni łacińska dewizę „Sanus per Aquam” (zdrowie przez wodę). Zaletą medical spa jest to, że
w tym samym miejscu, oprócz programów leczniczych, każdy gość może skorzystać z szeregu zabiegów służących poprawie urody, regeneracji sił i relaksacji. Chociaż nie są one ściśle związane z procesem leczenia, to jednak mogą - dzięki pozytywnemu wpływowi na nasze samopoczucie - ułatwić pacjentom powrót do pełni zdrowia. Z reguły można też skorzystać z konsultacji z dietetykiem, psychologiem i innym specjalistą.

Zasadniczą częścią oferty ośrodków SPA są zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i lecznicze pod nadzorem fizjoterapeutów i lekarzy różnych specjalności,
z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych (głównie wody i borowiny). Ośrodki SPA wyróżniają się nowoczesnością stosowanych zabiegów, metod leczenia i rehabilitacji
o najwyższych standardach pod nadzorem specjalistów o najwyższych kwalifikacjach zawodowych. O rodzaju leczenia lub rehabilitacji decyduje lekarz podczas konsultacji przeprowadzanych na początku pobytu. Dobór zabiegów uzależniony jest m.in. od rodzaju schorzenia, aktualnego stanu zdrowia pacjenta i jego wieku, chorób towarzyszących i przebytych oraz zażywanych leków. Nad prawidłowym przebiegiem kuracji, podobnie jak w przypadku sanatoriów, oprócz lekarzy czuwają rehabilitanci i fizjoterapeuci.

W rozbudowanej ofercie hoteli (ośrodków) SPA, obok modnych ostatnio Medical SPA, można wyodrębnić: typowe hotele z rozbudowaną strefą SPA, SPA Resorts – nastawione na dłuższe wypoczynkowe wyjazdy, kosmetyczne Medi SPA z ofertą zabiegów medycyny estetycznej, SPA Konferencyjne przystosowane do obsługi i zabiegów dla większych grup, Femi SPA (specjalne pakiety dla kobiet w ciąży i młodych matek), ślubne SPA z rozbudowaną ofertą dla par, a nawet SPA z dobrą ofertą dla mężczyzn – gdzie obok zabiegów z profesjonalnymi kosmetykami dla panów jest też rozbudowana strefa relaksu – z dużym basenem, sauną i siłownią.

Już weekendowy pobyt w dobrym SPA przywraca harmonię między ciałem i umysłem, a uczestnik wraca odprężony, z nową energią do wykonywania obowiązków zawodowych i życia osobistego. Profesjonalne zabiegi z dobrymi kosmetykami pozostawią nową energię i dobre samopoczucie oraz odmłodzony wygląd.

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!