pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Liceum ewangelickie w Kieżmarku

Liceum ewangelickie w Kieżmarku stanowi od 1985 roku zabytek kultury narodowej. Studiowały w nim wybitne osobistości: słowackie, niemieckie, węgierskie, serbskie i czeskie. W budynku znajduje się największa w Europie Środkowej szkolna historyczna biblioteka. czytaj więcej

Historia i osobistości

Budynek liceum wybudowano w latach 1774–1776 i służył jako 8-klasowe gimnazjum. W okresie od 1787 do 1852 w placówce powstały katedry filozofii, prawa oraz teologii i przekształcono ją w liceum. Działały i studiowały tu ważne osobistości, takie jak František Kazinczy, Pavel Jozef Šafárik, Karol Kuzmány, bracia Ján i Samo Chalupka, Július-Barč Ivan, Samo Tomášik, Janko Kráľ, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Rázus, Ivan Stodola, lekarz Daniel Fischer, Samuel Weber i wielu innych. W 1852 roku klasy akademickie zlikwidowano i szkoła ponownie stała się gimnazjum z głównym językiem wykładowym – niemieckim. W 1927 roku powstały przy nim pierwsze klasy słowackie, które w 1936 roku usamodzielniły się i utworzyły gimnazjum czechosłowackie.

Zabytek kultury narodowej

Budynek liceum dzisiejszy wygląd uzyskał w XIX wieku poprzez nadbudowę pierwszego i drugiego piętra. W budynku znajduje się największa w Europie Środkowej szkolna historyczna biblioteka, posiada 150 000 tomów z różnych dziedzin i napisanych w wielu językach świata i jest dostępna dla zwiedzających. W 1985 roku liceum ogłoszono zabytkiem kultury narodowej.

W jego pobliżu znajduje się tzw. nowe liceum z lat 1893–1906, dzisiejsze gimnazjum im. P. O. Hviezdoslava.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia