pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Źródła w Baldovcach

Położona w przepięknej Kotlinie Hornadzkiej miejscowość Baldovce słynie z kilku źródeł wapniowo-żelazistej wody mineralnej sprzedawanej pod marką Baldovska. Jej picie jest zalecane w chorobach układu pokarmowego, moczowego i nerek oraz przy osteoporozie. czytaj więcej

Baldovska to jedna z najbardziej znanych mineralnych wód stołowych na Słowacji. Odświeża, zaspokaja pragnienie i leczy. Wypływa w miejscowości Baldovce, które szczycą się kilkoma źródłami wapniowo-żelazistych wód mineralnych.

Zdrój św. Andrzeja

Zdrój św. Andrzeja, tryskające przy drodze między Lewoczą i Podgrodziem Spiskim, cieszy się popularnością nie tylko wśród społeczności lokalnej, ale również u przygodnych turystów. Podczas długiej i męczącej podróży odświeży, a może i wyleczy. Wodę może wziąć ze sobą każdy, kto zatrzyma się przy wyremontowanym murku ze źródełkiem.

Zdrój św. Krzyża

W miejscowości Sivá Brada przy parkingu znajduje się Zdrój św. Krzyża. Jest przykryte drewnianym daszkiem, a woda z niego nadaje się do picia.

Odwierty BV-1 i BV-4

W pobliżu zakładu butelkującego wodę znajdują się dwa źródła mineralne – odwierty BV-1 i BV-4. Chroni je metalowa konstrukcja, a woda jest pobierana w zakładzie.

Odwiert Nový Deák

W pobliżu zakładu znajduje się publicznie wykorzystywany odwiert Nový Deák. Do źródła, osłoniętego drewnianym daszkiem, prowadzi długa ścieżka.

Odwiert BL-1

W pobliżu starego zakładu znajduje się odwiert BL-1. Tryska z niego słabo zmineralizowana woda wodorowęglanowo-siarkowa, wapniowo-magnezowo-sodowa, węglowa, ze zwiększoną zawartością kwasu borowego, zimna, hipotoniczna. Ze wszystkich wymienionych ta właśnie cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców i gości. 

Atrakcje w okolicy: Sivá Brada, Podgrodzie Spiskie, Zamek Spiski, Lewocza, Spisz.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!