pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Uzdrowisko Lučivná

Uzdrowisko Lučivná określane jest na Słowacji jako największe i najnowocześniejsze sanatorium dla dzieci. Rozległy ośrodek zapewnia leczenie, kompleksową opiekę oraz niesamowite przeżycia w jednym. czytaj więcej

Uzdrowisko Lučivná określane jest na Słowacji jako największe i najnowocześniejsze sanatorium dla dzieci. Rozległy ośrodek zapewnia leczenie, kompleksową opiekę oraz niesamowite przeżycia w jednym.

Typ: uzdrowisko klimatyczne

Położenie: zachodni brzeg Kotliny Popradskiej, między masywem Tatr Wysokich

i Niskich, 14 km od Popradu

Wysokość nad poziomem morza: 802 m n.p.m.

Uzdrowisko klimatyczne dla dzieci Lučivná znajduje się pośród łąk i gajów
w rozległym parku z drzewami iglastymi, które nadają mu charakter spokojnego i cichego miejsca. W tym uzdrowisku dzieci mogą poprawić swój stan zdrowia oraz odpoczywać przez cały rok. Od momentu powstania ośrodek przeszedł wiele zmian, w dzisiejszej formie stanowi miejsce, gdzie dzieci nie tylko się leczą, ale również kształcą i gdzie mogą „doznać” niezwykłych wrażeń, poznać nowe sporty oraz chodzić na zabiegi. Uzdrowisko przyjmuje głównie dzieci od 6 do 15 roku życia
z chorobami dróg oddechowych.

Historia

Uzdrowisko Lučivná ma skomplikowaną historię, która na szczęście zakończyła się szczęśliwie i teraz jest to najnowocześniejsze uzdrowisko dla dzieci na Słowacji. Odpowiednie środowisko bioklimatycznie zdecydował się wykorzystać już w 1872 roku prywatny przedsiębiorca Donár Várady – Szakmáry. Procedury zimnego leczenia wodą, leczenie wodą z dodatkami wegetatywnymi, rekreacja, sport jak również atrakcyjność terenu (osiem charakterystycznych budynków tzw. stylu szwajcarskiego) przyciągały do miejscowości podtatrzańskiej licznych gości. Niestety z powodu nieefektywnego zarządzania po śmierci założyciela (w 1906 r.) oraz z powodu wybuchu I wojny światowej uzdrowisko zaczęło upadać, co więcej zagrażało mu nawet zamknięcie. Przed upadkiem uratował je Urząd Ziemski ds. Ubezpieczenia Robotników i tak po 1926 roku rozpoczęto w Lučivnej leczenie schorzeń gruźlicy. Kolejne straty spowodowała niestety II druga wojna światowa. Po przejściu frontu uzdrowisko było znacznie zniszczone. W 1953 roku ośrodek przeszedł pod kuratele państwowego zarządu zdrowia i kontynuowano jego rozbudowę i modernizację, dzięki temu dziesięć lat później w uzdrowisku leczono wyłącznie dzieci. Po gruntownej modernizacji uzdrowisko funkcjonuje w pełni od 2008 roku.

Naturalne źródła lecznicze

Leczenie klimatyczne polega na wykorzystaniu właściwości czystego powietrza oraz długiego natężenia słońca w połączeniu z zachowaną florą. Niniejsze aspekty uzupełnione o najnowocześniejszą technikę diagnostyczną i terapeutyczną stwarzają odpowiednie warunki do leczenia.

Wskazania lecznicze

niespecyficzne choroby dróg oddechowych i niektóre choroby alergiczne


Metody leczenia i zabiegi

Podstawą terapii jest leczenie klimatyczne, leczenie powietrzem – spokojne (kuracje leżące) i ruchowe w terenie, które uzupełnia gimnastyka lecznicza. Dodatkowo uzdrowisko oferuje centrum leczniczo-rehabilitacyjne, centrum wellness z 20 m basenem, sauny (klasyczna, parowa, ziołowa, infrasauna), wanne z hydromasażem, bicze szkockie, floating, parki dla dzieci i boiska.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Ośrodek oferuje kilka rodzajów zakwaterowania i form wyżywienia, częścią sanatorium jest również uzdrowiskowa szkoła podstawowa.

Czas wolny

Uzdrowisko znajduje się w leśnym parku, którego powierzchnia wynosi prawie 30 ha. Spokojne otoczenie oraz czyste powietrze sprzyjają spacerom i mają leczniczy wpływ na dzieci. Do aktywności fizycznej zachęcają również boiska wielofunkcyjne przeznaczone np. do streetballu, gry w bule, tenisa, piłki plażowej, piłki nożnej oraz badmintona. Uzdrowisko oferuje także fitness centrum, kryte boiska tarasowe, balneoterapię z basenem dla dzieci, zabiegami wodnymi i saunami. Dla najmłodszych przeznaczony jest park dziecięcy. Pobyt uzupełniają imprezy kulturalne i sportowe, jak również wycieczki połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w okolicy.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!