pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Uzdrowisko Bardejowskie

Najstarsze uzdrowisko na terenie Słowacji położone jest w pobliżu historycznego miasta Bardejów (wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO). W niezwykłym otoczeniu świadczy ono kompleksowe i profesjonalne usługi leczenia uzdrowiskowego, połączone z licznymi możliwościami rekreacyjnymi. czytaj więcej

Najstarsze uzdrowisko na terenie Słowacji, które odwiedzała również cesarzowa Sissi, położone jest w pobliżu historycznego miasta Bardejów (wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO). W niezwykłym otoczeniu świadczy ono kompleksowe
i profesjonalne usługi leczenia uzdrowiskowego, połączone z licznymi możliwościami rekreacyjnymi.

Typ: uzdrowisko klimatyczno-balneologiczne

Położenie: przedgórze Beskidów Niskich, pod Kamenną horą, 5 km od Bardejova

Wysokość nad poziomem morza: 325 m n.p.m.

W najbardziej północnej części Szarisza, blisko polskiej granicy, tylko 5 km od miasta Bardejów znajduje się jedno z najbardziej znanych i poszukiwanych uzdrowisk na Słowacji. Uzdrowisko Bardejowskie oferuje nie tylko źródła lecznicze o stuletniej historii, ale również wyjątkową atmosferę sprzyjającą leczeniu licznych chorób oraz dodatkowo atrakcje, które wypełniają czas między zabiegami. Nie jest łatwo osiągnąć efekty leczenia tylko parę kilometrów od skarbów historycznych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO... również w tym tkwi urok i sukces Uzdrowiska Bardejowskiego.

Historia

Historia uzdrowiska zaczyna się w średniowieczu i jest ściśle związana z rozwojem wolnego miasta królewskiego Bardejów. Lokalne źródła lecznicze po raz pierwszy zostały wspominane już w 1247 roku w dokumencie króla Beli IV, w którym to zostały one podarowane wraz z przyległymi działkami miastu Bardejów. Pierwsze obiekty uzdrowiska postawiono pod koniec XVII w. Ale największy rozkwit uzdrowisko przeżyło w XIX wieku, kiedy to pokochała je „królewska” klientela. Cudowne działanie wód bardejowskich doceniły tak znaczące osobistości jak Maria Luiza (córka cesarza Franciszka I i później druga żona cesarza Napoleona), car rosyjski Aleksander I, czy piękna Sissi (żona cesarza Franciszka Józefa I).

Obecnie obszar uzdrowiska tworzy zespół historycznych i współczesnych obiektów umieszczonych w najstarszym parku uzdrowiskowym na Słowacji.

Naturalne źródła lecznicze

W wewnątrz uzdrowiska znajduje się dziesięć źródeł mineralnych typu alkaliczno-słonego, kwaśnych wód mineralnych żelazawych, liczba substancji w wodzie jest różna
w zależności od źródła.

Na podstawie wyników analiz chemicznych i długoletnich doświadczeń wynika, że bardejowska woda mineralna może ze swoimi wartościami balnelogicznymi z sukcesem konkurować z najbardziej znanymi wodami mineralnymi tego rodzaju.

Wskazania lecznicze

choroby onkologiczne

choroby układu krążenia (serce/naczynia)

choroby układu trawiennego (żołądek/wątroba)

choroby powstałe w wyniku zaburzeń przemiany materii i gruczołów z sekrecją wewnętrzną

niegruźliczne choroby dróg oddechowych

choroby/zaburzenia układu ruchowego (stawy, kręgosłup)

choroby nerek i dróg moczowych

kobiece/choroby ginekologiczne

choroby zawodowe

Metody leczenia i zabiegi

Kompleksowe leczenie uzdrowiskowe opiera się przede wszystkim na balneologicznym wykorzystaniu naturalnych leczniczych wód mineralnych. Do podstawowych metod leczenia należą kuracje pitne i leczenie inhalacyjne z wykorzystaniem wód mineralnych. Dodatkowo w uzdrowisku dostępne są wszystkie aplikacje dotyczące nowoczesnego leczenia wodą (kąpiele wirowe, kąpiele z domieszkami, sauna fińska, turecka kąpiel parowa, bicze szkockie, naprzemienna kąpiel stóp), termoterapia, elektroterapia, magnoterapia, okłady parafinowe, okłady torfowe, różne typy masażu itp.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Pacjenci i goście mogą znaleźć zakwaterowanie w uzdrowiskowych oraz leczniczych domach: Alžbeta, Angela, Astória, Diana, Dukla, Hélios, Jana, Karola, Klára, Orlík, Ozón itd. oraz hotelu Minerál.

Czas wolny

Uzdrowisko Bardejowskie to typowe uzdrowisko z obiektami leczniczymi – dzięki temu możliwe jest osiągnięcie spokoju psychicznego i fizycznego wśród pięknej przyrody.

Uzdrowisko przez cały rok gwarantuje atrakcje kulturalne, sportowe i turystyczne.

Piękne okolice uzdrowiska zachęcają do spacerów po parku i leśnych ścieżkach.

Po zabiegach leczniczych i relaksacyjnych goście mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej (koncerty letnie, zabawy, programy kulturalne).

Warto zobaczyć

Okolica Uzdrowiska Bardejowskiego to skarbnica zabytków historycznych i architektury ludowej. Na skraju uzdrowiska jest Muzeum Architektury Ludowej, w którym znajduje się 28 budynków ludowych z górnego Szarisza i z północnego Zemplína.

Na szczególną uwagę zasługuje samo miasto Bardejów z ponad 700-letnią historią. Centrum miasta należy do jednego z najlepiej zachowanych miejskich rezerwatów zabytkowych późnogotyckiego i wczesnogotyckiego budownictwa na Słowacji. W 2001 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia