pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zapadlisko Chujava

W centralnej części Gór Slańskich, w pobliżu miejscowości Zlatá Baňa, znajduje się wyjątkowy fenomen geomorfologiczny – zapadlisko Chujava. Na głębokości 80 metrów panują warunki podobne do tych z jaskini lodowej. Chłód, wilgoć i lód przypominają zimne kraje. czytaj więcej

W centralnej części Gór Slańskich, w pobliżu miejscowości Zlatá Baňa, znajduje się wyjątkowy fenomen geomorfologiczny – zapadlisko Chujava. Zgodnie z przypuszczeniami, powstało ono poprzez osunięcie ogromnego bloku skalnego z masywu Czarnej Góry. Na wysokości 760 m n.p.m. utworzyło się zagłębienie o głębokości 80 metrów. Wśród prawdopodobnych przyczyn powstania tego krateru wskazuje się również na osuwiska skalne i obrzeża wulkanu.

Do zapadliska nie prowadzą szlaki turystyczne i dlatego trudno do niego trafić. Najlepsze dojście jest z miejscowości Zlatá Baňa. Po drodze można podziwiać piękne widoki, do których należy Czarna Góra i Chujava. W samym zagłębieniu panują warunki takie jak w jaskini lodowej. Jest tam chłodno i wilgotno – źródełko we wschodniej części nosi nazwę Zimna Woda. Te warunki wykorzystują mieszkańcy wsi Zlatá Baňa do przechowywania artykułów spożywczych. Krater jest znany jako najniżej położone miejsce, w którym rosną borówki.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!