pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Jaskinia Cień Księżyca

W masywie Szerokiej Jaworzyńskiej w Tatrach Wysokich kryje się Cień Księżyca, jedna z najtrudniejszych, najniebezpieczniejszych i jednocześnie najgłębszych jaskiń w kraju. Szczególne wrażenie robi gigantyczna podziemna sala o nazwie Tatra Open. czytaj więcej

Jaskinię Cień Księżyca odkryli w 2004 r. (i jednocześnie nazwali) Braňo Šmíd i Igor Pap. Zapewne nie spodziewali się tak majestatycznych widoków, jakie stały się ich udziałem. Jaskinia jest nie tylko najgłębsza, ale również wyjątkowo trudna i niebezpieczna. Została ukształtowana przez topiący się lodowiec podczas zlodowacenia Tatr. W efekcie powstał labirynt z olbrzymimi salami i korytarzami. Długość jaskini wynosi 28 699 m, a głębokość – 451 m.

Charakterystycznym elementem jaskini są wysokie szyby, takie jak usytuowany w najniższej części Skľučujúci Meander. Aby przemierzyć ten wąski korytarz, miejscami trzeba się czołgać. Najobszerniejsza sala podziemna Tatra Open osiąga rozmiary boiska do piłki nożnej i uchodzi za jedną z największych na Słowacji. Co ciekawe, jaskinia jest pozbawiona szaty naciekowej. Wprawdzie Cień Księżyca nie jest udostępniony do zwiedzania, ale znajduje się na terenie o intensywnym ruchu turystycznym.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!