pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Belianska jaskinia

Jaskinia Belianska to jedyna udostępniona do zwiedzania jaskinia w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym. W przeszłości służyła poszukiwaczom złota, dziś jest znana dzięki masywnym kopułom, jeziorkom, skalnym wodospadom i stalaktytom. Popularność zawdzięcza też walorom leczniczym. czytaj więcej

Historia

Pierwsze wzmianki dotyczące Jaskini Belianskiej (Belianska jaskyňa) sięgają XVIII w. Napisy i daty na ścianach wskazują, że była penetrowana przez poszukiwaczy złota. Przełomowa datą w jej dziejach jest 5 sierpnia 1881 r., kiedy przeprowadzono pierwsze badanie na zlecenie Júliusa Husza i Jána Britza z Białej Spiskiej. W 1884 r. została udostępniona do zwiedzania, a w 1896 r. jako w jednej z pierwszych jaskiń na świecie zamontowano w niej oświetlenie elektryczne. 

Jaskinia Belianska – klejnot Słowacji

Jaskinia Belianska zachwyca bogactwem form krasowych, takich jak pagodowe stalagmity w Sali Palmowej czy podziemne jeziorka (np. Jeziorko Złote). Szczególnie efektownie prezentują się skalne wodospady. Przestronne komory o długości ponad 50 m w pełni zasługują na swoje nazwy: Wysoki Dom, Dom Słowackiego Powstania Narodowego czy Komora Zbójnicka. W Galerii, Skarbcu i Białej Sali wzrok przyciągają różnorodne formy krasowe. Niezwykłe wrażenie na turystach robi dwumetrowy słup naciekowy w Komorze Ruin przypominający Krzywą Wieżę w Pizie. Trasa zwiedzania przebiega przez Salę Muzyczną, która dzięki fantastycznej akustyce stwarza wspaniałe warunki do koncertów muzyki klasycznej. 

Jaskinię Belianską odwiedzają corocznie turyści z całego świata. Jej korytarze liczą łącznie 3829 m, z czego do zwiedzania udostępniono ponad 1000 m.

Klimatoterapia

W Jaskini Belianskiej leczą się pacjenci z dolegliwościami dróg oddechowych. Sterylne środowisko, naturalny aerozol i minimalna obecność bakterii stwarzają warunki, które od wielu lat poprawiają stan zdrowia chorych z całego świata.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia