pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pławiec

W Pławcu warto zobaczyć zwłaszcza kościół noszący wezwanie św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej, do którego dobudowano kilka kaplic. Podczas spaceru po okolicy można również skusić się na wodę ze źródeł mineralnych i podziwiać ruiny zamku. czytaj więcej

Pierwsza pisemna wzmianka o Pławcu pochodzi z 1269 r., gdy nosił nazwę Palousza. Wynika z niej, że wieś w tym miejscu powstała jeszcze przed XII stuleciem. W 1505 r. stała się majątkiem rodziny Horváth-Palocsay i jednocześnie zyskała przywilej targowy.

Zamek o jednej wieży

Pławiec leży w dolinie Popradu. W mieście i okolicy znajduje się kilka źródeł wód mineralnych. Zalesione szczyty uprzyjemniają spacer do ruin zamku. Gotycka twierdza z XIII w. służyła przede wszystkim do obrony granic. W 1449 r., kiedy warownię zajęły wojska husyckie, stała się siedzibą jednego z przywódców ruchu, Petra Aksamita. Pierwotnie był to mały zamek lub wieża, do których później dobudowano kaplicę, budynki, dwie baszty i dom klucznika. Warownia spłonęła pod koniec XIX w.

Kościół św. Małgorzaty

Najcenniejszym zabytkiem Pławca jest kościół św. Małgorzaty, liczący ponad 700 lat. W XVIII w. trójnawowa świątynia została przebudowana w duchu baroku. Wraz z upływem lat dodano do niej kaplicę św. Krzyża, kaplicę św. Trójcy, kaplicę św. Anny i kaplicę Matki Boskiej. Oba ołtarze boczne pochodzą z początku XVIII w.

Miasto relaksu

Po obejrzeniu wszystkich zabytków w Pławcu można wybrać się do kąpielisk w Bardiowie lub w Górnym Smokowcu bądź odwiedzić któryś z aquaparków – AquaCity Poprad lub Thermal Park Vrbov.

Atrakcja: Bardiów – Vrbov –AquaCity Poprad – Aqua Relax, Sorea Titris Odborár – Bardejovské kúpele – Kúpele Horný Smokovec – Thermal Park Vrbov

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia