pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Dubnickie Kopalnie Opali

Największe na świecie kopalnie opali, chronione siedlisko zimujących nietoperzy i atrakcja dla turystów Slańskich Gór. To Dubnickie Kopalnie Opali. Aż do XVIII wieku były jedyne na świecie i wydobywano w nich największe i najważniejsze opale. czytaj więcej

Kraj preszowski w przeszłości był poprzecinany ważnymi szlakami handlowymi. Jednym z nich był Szlak Bursztynowy, który zyskał sławę dzięki opalom wydobywanym w Dubnickich Kopalniach.

Pomiędzy miejscowościami Zlatá Baňa i Červenica znajdują się największe na świecie kopalnie opali. Długość ich podziemnych korytarzy wynosi 22 kilometrów, turystom udostępniono 1,5-kilometrowy odcinek sztolni Viliam. Gości przyciąga fakt, że opal należy do drogocennych kamieni i przypuszczalnie ma działanie magiczne. Złoża dubnickie skrywają kamienie, które mogą występować aż w 60. kolorowych odcieniach. W 1775 roku znaleziono tu nawet największy na świecie kawałek drogiego opalu. Ważył 607 g. Nadano mu imię Harlekin i do dziś znajduje się w muzeum przyrody w Wiedniu.

Dubnickie Kopalnie były znane już w XVI w. Drogi opal, który w nich wydobywano, pokochała również rodzina cesarza Napoleona. Najsławniejszy kamień – Pożar Troi – nosiła cesarzowa Józefina. Dubnickie Kopalnie swoją wyjątkowość i unikatowość zachowały aż do XIX wieku, kiedy odkryto złoża opalu w Meksyku i Hiszpanii. Działalność wydobywcza, z powodu nierentowności, zakończona została w 1922 roku. Świetną przeszłość kopalni przypomina zrekonstruowane wejście do sztolni Józef i tarcza zegara z opalu, które znajdują się na fasadzie budynku obok rzeźby Maryjnej w Preszowie.

Wycieczki po Dubnickich Kopalniach

Kopalnie są udostępnione dla turystów przez cały rok.  Podczas zwiedzania można podziwiać produkty ze szlifowanych opali, wioskę górników Dubnik i nawet poszukiwać kamieni w szybie Viliam.

W 1964 roku kopalniom został nadany tytuł miejsca chronionego zimujących nietoperzy. Stały się siedliskiem aż 16 gatunków tych ssaków.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia