pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zespół architektury ludowej, Zdziar

Zdziar leży w niecce Magury Spiskiej i pogórza Tatr Bielskich. W okresie swojego powstania należał do państwa lendackiego. Dzisiaj w tej malowniczej góralskiej wsi znajdują się 183 zabytki kultury narodowej wchodzące w skład zespołu architektury ludowej. czytaj więcej

Dla zabudowy tej góralskiej wsi, rozciągającej się wzdłuż Białego Potoku, charakterystyczne są zamknięte podwórza z chatami ustawionymi podłużną ścianą na południe. W tylnej części gospodarstwa znajduje się wyższa przejezdna stodoła z oborą. Obejście zamykają mniejsze obiekty gospodarcze, chlewy i płoty.

We wsi można oglądać dwa rodzaje chałup zrębowych: dom zdziarski ma asymetrycznie rozmieszczone pomieszczenia, a w zakopiańskim (tzw. polskim) sień wejściowa jest umieszczona pośrodku. Z kolorem drewnianych bali kontrastuje jasnoniebieska farba, którą malowano mech i glinę wypełniające przestrzenie między balami w części mieszkalnej, oraz czerwone framugi okien ozdobione prostym ornamentem.

Również niektóre nowsze budynki wybudowano w duchu tradycyjnej architektury – doskonały przykład stanowi popularna stylowa restauracja Zdziarski dom.

We wsi regularnie odbywają się uroczystości związane z folklorem góralskim, podczas których słowackie i polskie zespoły taneczne prezentują tańce, pieśni i zwyczaje górali. Mieszkańcy wsi Zdziar w niedziele i święta ubierają się w tradycyjne stroje ludowe z charakterystycznymi zdobieniami wykorzystującymi motywy roślin i zwierząt z okolic Tatr Bielskich.

Jedną z atrakcji, którą skansen w Zdziarze przyciąga gości, jest możliwość uczestnictwa w typowym góralskim weselu – również w roli nowożeńców.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!