Pomysł założenia Muzeum Wojskowego w Svidniku pojawił się w 1956 r. – placówka została otwarta 4 października 1969 r. z okazji 25. rocznicy walk o Przełęcz Dukielską. Muzeum specjalizuje się w dokumentowaniu dążeń narodowowyzwoleńczych ze szczególnym uwzględnieniem operacji karpacko-dukielskiej oraz badaniu najnowszych konfliktów zbrojnych we wschodniej Słowacji. Mieści się w budynku wniesionym specjalnie do tego celu, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne, wystawiennicze i magazyny.
Wzrok zwiedzających przyciąga monument poświęcony Armii Czerwonej, odsłonięty w 1954 r., gdzie zostało pochowanych ponad 9000 żołnierzy. Obelisk i rzeźbę wykonano ze spiskiego trawertynu.
Główna ekspozycja przybliża historię wojskowości na Słowacji w latach 1914-45. W jej skład wchodzą interesujące trójwymiarowe eksponaty, fotografie i dokumenty z okresu od wybuchu I wojny światowej do zakończenia II wojny światowej.
W skład ekspozycji wchodzą mundury wojskowe, medale, odznaczenia, wyróżnienia, odznaki, chorągwie, broń ręczna i palna, a także znaleziska z pól bitewnych. Na uwagę zasługuje mundur marszałka K. S. Moskalenki, dowódcy 38 Armii, i gen. Ludvíka Svobody, dowódcy 1 Korpusu Armijnego w ZSRR, których jednostki walczyły w operacji karpacko-dukielskiej.
Atrakcje w okolicy: Muzeum Kultury Ukraińskiej, plenerowa wystawa etnograficzna, kościół św. Mikołaja – Bodružal, cerkiew św. Michała Archanioła – Ladomirová, cerkiew św. Michała Archanioła – Šemetkovce, cerkiew św. Paraskiewy – Dobroslava, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy – Miroľa