pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Krajoznawcze, Hanuszowce nad Topolą

Czy chcieliby Państwo spróbować jak się tka lub przędzie? Zapraszamy do Muzeum Krajoznawczego w Hanuszowicach nad Topolą, gdzie znajduje się pięć interesujących ekspozycji oraz stała wystawa dotycząca emigracji. Pałac, w którym mieści się placówka, otacza piękny, rozległy park. czytaj więcej

Założone w 1975 r. Muzeum Krajoznawcze w Hanuszowicach nad Topolą mieści się w renesansowo-barokowym pałacu w Hanuszowicach z pierwszej połowy XVIII w., do którego należy rozległy park – pierwotnie ogród o regularnym układzie.

W muzeum można obecnie zwiedzić pięć wystaw i jedną stałą ekspozycję. Wystawa „Przyroda regionu wranowskiego” prezentuje ewolucję środowiska naturalnego regionu od okresu mezozoiku. W części poświęconej trzeciorzędowi wystawiono unikatowe skamieliny zwierząt morskich, a kolei współczesny czwartorzęd reprezentuje fauna i flora lasów oraz nizin rzecznych.

„Historia regionu wranowskiego” to ekspozycja przybliżająca dzieje okolicy. Oddzielne części poświęcono historii Kościoła, działalności rzemieślniczej i historii wojskowości.

Podczas zwiedzania ekspozycji zabytkowych wnętrz można dowiedzieć się, jak wyglądał dawny salon szlachecki, izba mieszczan i sypialnia.

W pałacu w Hanuszowicach urządzono także popularną wystawę etnograficzną „Duch narodu” przybliżającą zwyczaje mieszkańców malowniczego pogranicza Zemplina i Szarysza. Ekspozycję ubarwiają postacie w tradycyjnych strojach. Zwiedzający mają możliwość wypróbowania, jak się tka lub przędzie.

Wystawę „Człowiek i życie we Wranowie nad Topolą” tworzy pięć części, które prezentują przyrodę i historię regionu.

Stała wystawa „Świecie, mój, świecie” koncentruje się na historii wschodniosłowiańskiej emigracji i daje możliwość obejrzenia historycznych dokumentów emigracyjnych i dokumentacji fotograficznej.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia