pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Wyhorlatu w Humenném

W Muzeum Wyhorlatu w Humenném można podziwiać zbiory historyczne, krajoznawcze i przyrodnicze pochodzące z okręgów Humenné, Snina i Medzilaborce. Na szczególną uwagę zasługuje galeria Oresta Dubaya, w której odbywają się unikatowe wystawy. czytaj więcej

Początki muzeum w Humenném sięgają 1960 r. Od 1969 r. placówka mieści się w renesansowym pałacu z XVII w.

Obecnie zbiory muzeum liczą ponad sto tysięcy eksponatów. Do najcenniejszych należą celtyckie monety, zbiór monet z XVII w., unikatowe egzemplarze dawnej broni i zbroi, barokowe ikony, wartościowe obrazy i wyposażenie wnętrz kościołów.

Rosnąca liczba zbiorów stwarza idealne warunki do działalności wystawienniczej. Pierwsza stała ekspozycja „Kultura życia feudałów” została udostępniona w 1971 r. i była stopniowo rozbudowywana i modernizowana (1982, 1987, 1991). Dziś podstawę ekspozycji tworzą pamiątki związane z życiem szlachty od renesansu do XX w.

Galeria Oresta Dubaya od chwili utworzenia w 1989 r. zajmuje się działalnością wystawienniczą, kulturalno-oświatową i wydawniczą. Odbywają się tu wystawy artystów krajowych i zagranicznych, a w swoim archiwum galeria posiada informacje na temat życia i twórczości artystów regionalnych.

W skład muzeum w Humenném wchodzi również wystawa przyrodnicza, skoncentrowana na naturalnym środowisku regionu. Najnowszym nabytkiem jest stała wystawa z dziejów Romów na Słowacji, która przybliża pracę romskiego oddziału placówki działającego od 1996 r.

W pałacowym parku mieści się popularna wystawa architektury ludowej, której najcenniejszym eksponatem jest oryginalny drewniany kościółek z miejscowości Nova Sedlica z 1754 r.

Atrakcje w okolicy: wystawa architektury ludowej, pałac w Humenném, wyhorlackie obserwatorium astronomiczne, cerkiew św. Bazylego Wielkiego – Hrabova Roztoka

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia