pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Szarysza, Bardejov

Muzeum Szarysza w Bardejovie każdego roku odwiedza 60 tysięcy gości. Placówka, należąca do najstarszych instytucji muzealnych na Słowacji, posiada cenne zbiory i administruje najstarszym w kraju skansenem. czytaj więcej

Na przestrzeni wieków Bardejov stał się miastem charakteryzującym się różnorodnością etniczną, kulturową i religijną. Gromadzeniem, ochroną i prezentacją pamiątek z tamtego okresu zajmuje się Muzeum Szarysza. Zakres zbiorów i podejmowane prace badawcze wykraczają po granice regionu, dzięki czemu placówka należy do najważniejszych instytucji muzealnych na Słowacji.

Pierwsza ekspozycja historyczna, skupiona na dziejach Szarysza, została otwarta 23 czerwca 1907 r. w budynku miejskiego ratusza. Prezentowane zbiory zostały podarowane lub zdeponowane przez różne instytucje i organizacje, przede wszystkim kościelne. Kolekcja bez większych zmian przetrwała dwie wojny światowe. Po 1945 r. muzeum zmieniło profil na krajoznawczy – placówka zajęła się dokumentowaniem przemian przyrody i społeczeństwa od prehistorii po współczesność w regionie Bardejova, Giraltovców, Stropkova i Svidnika. Od 1950 r. ważną rolę w działalności Muzeum Szarysza odgrywa ochrona zabytkowego zespołu miejskiego Bardejova.

Obecnie placówka jest archiwum stosunków historycznych, przyrodniczych i społecznych regionu Górnego Szarysza. Prowadzi dokumentację greckokatolickiej twórczości ikonograficznej dotyczącej całej Słowacji. Zbiory obejmują ponad 700 000 eksponatów z najróżniejszych dziedzin. Ze względu na szeroki zakres działalności muzeum poza zabytkowym ratuszem zajmuje także inne obiekty: kamienicę nr 13 na placu Ratuszowym, budynki nr 4-6 i 27 przy ulicy Rhodiego, willową posiadłość Rakoczego w Bardejovskich Kúpeľach i dwie baszty. 

Atrakcje w okolicy: wystawa ikon, wystawa „Przyroda północno-wschodniej Słowacji i jej ochrona”, wystawa historyczna, skansen, wystawa etnograficzna, kościół św. Idziego, kościół św. Franciszka z Asyżu – Hervartov, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy – Nižný Komárnik

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!