pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Spiskie SNM, Lewocza

Działające od ponad 12 lat Muzeum Spiskie w Lewoczy należy do najliczniej odwiedzanych placówek na Słowacji. Zbiory koncentrują się na rozwoju miasta, życiu i twórczości Mistrza Pawła oraz historii Zamku Spiskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. czytaj więcej

Różnorodne zbiory muzeum są prezentowane w ramach czterech ekspozycji: „Historyczny ratusz”, „Dom Mistrza Pawła z Lewoczy”, „Sztuka Spisza” i „Zamek Spiski”. Ta ostatnia wraz z wystawą Mistrza Pawła, twórcy najwyższego gotyckiego ołtarza na świecie zdobiącego kościół św. Jakuba, należy do najchętniej odwiedzanych.

Siedziba muzeum znajduje się w renesansowej kamienicy mieszczańskiej na placu Mistrza Pawła w Lewoczy. Zbiory obejmujące ponad 11 000 eksponatów podzielono na kolekcję archeologiczną, numizmatyczną, etnograficzną i artystyczno-historyczną. Na szczególną uwagę zasługują stare książki i druki z drukarni w Lewoczy z XVII-XIX w., numizmaty, kolekcja przedmiotów cechowych, zabytki sztuki gotyckiej i barokowej oraz obrazy XIX-wiecznego malarza z Lewoczy Józefa Caucika.

Ekspozycja „Historyczny ratusz” znajduje się w budynku ratusza pośrodku placu Mistrza Pawła. Budynek zdobią piękne renesansowe arkady. Na południowej fasadzie znajdują się alegorie cnót mieszczańskich, które miały charakteryzować obywateli miasta. Wnętrze ratusza tworzą pomieszczenia z belkowymi stropami – na szczególną uwagę zasługuje imponujący przedsionek o sklepieniu gwiaździstym usytuowany na piętrze.

Ekspozycja jest poświęcona historii miasta – początkom rozwoju, okresowi rozkwitu i współczesności. Poza pamiątkami historycznymi można tu podziwiać liczne dzieła sztuki ludowej Górnego Spisza. Od czasu do czasu odbywają się wystawy i wykłady. 

Atrakcje w okolicy: dom Mistrza Pawła, Muzeum Pedagogiki Specjalnej, kościół św. Jakuba

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!