pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Plenerowa ekspozycja etnograficzna, skansen w Starej Lubowli

Skansen pod Zamkiem Lubowelskim wyróżnia się wyjątkowym urokiem. Nawiązując do przeszłości, gdy zgodnie żyli tu Słowacy, Niemcy, Rusini, górale i Żydzi, dziś w plenerowej ekspozycji etnograficznej w Starej Lubowli można oglądać ich domy, zabudowania gospodarcze i cenną cerkiew z Matysovej. czytaj więcej

Plenerowa ekspozycja etnograficzna w Starej Lubowli to niezależna placówka muzealna usytuowana pod Zamkiem Lubowelskim na północy Słowacji. Przybliża ona unikatowe dziedzictwo architektoniczne bardzo różnorodnych pod względem etnicznym terenów północno-wschodniej Słowacji i północno-zachodniego Szarysza, gdzie przez wieki żyli obok siebie Słowacy, Niemcy, Rusini, górale i Żydzi.

Domy w skansenie, tworzące razem z Zamkiem Lubowelskim bajkową scenerię i przypominające malowniczą osadę u stóp warowni, dokumentują rozwój budownictwa ludowego w okolicy. Turystom udostępniono 25 drewnianych budynków zrębowych, pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX w. do początku pierwszej połowy XX w. Tradycyjną kulturę dokumentują również warsztat kowalski, leśniczówka, szkoła i młyn wodny z Sulína.

Najcenniejszym obiektem jest cerkiew greckokatolicka z Matysovej, pochodząca z 1833 r. Zabytkowa świątynia reprezentuje ludowe budownictwo sakralne słowackiej strony Karpat. Podczas ważnych świąt kościelnych odprawiane są tu liturgie i nabożeństwa w języku starocerkiewnosłowiańskim.

W skansenie można także obejrzeć chałupę pasterza z Litmanowej, chaty z Wielkiego Lipnika, Jarabiny, Jakubian i Kremnej, gospodarstwo z Kamienki, dom wójta i spichlerz z Wielkiej Leśnej, gospodarstwo rolnicze i dom z Údoli, warsztat kowala ze wsi Torysa i młyn z Sulína.

Skansen i zamek w Lubowli regularnie organizują interesujące imprezy dla turystów.

Atrakcje w okolicy: Zamek Lubowelski, Muzeum Lubowelskie, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – Hraničné

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia