pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Zdziarski Dom

Czy mieli Państwo okazję uczestniczyć w tradycyjnym zdziarskim weselu? Nie? W takim razie zapraszamy do Muzeum Zdziarski Dom w bajkowej scenerii Tatr Bielskich, a poznają Państwo legendarny góralski temperament! Nie zawadzi zajrzeć do restauracji działającej od czerwca 1973 r., aby skosztować tradycyjnej zdziarskiej kuchni. czytaj więcej

Muzeum Zdziarski Dom znajduje się w północnej części Słowacji, między Tatrami Bielskimi a Magurą Spiską. Siedzibą placówki, powołanej do życia w 1971 r., jest drewniany budynek przeznaczony specjalnie do tego celu, reprezentujący oryginalną architekturę miejscowości Zdziar, będącej znanym ośrodkiem turystycznym i punktem wypadowym w malownicze okolice Tatr Bielskich.

Budynek, w którym mieści się muzeum, dzieli się na dwie części: mieszkalną i gospodarczą. W pierwszej urządzono stałą wystawę sztuki ludowej – zwiedzający mogą obejrzeć m.in. zdziarskie stroje i zabawki. Znajdują się tu również sprzęty gospodarskie i instrumenty muzyczne, znane nie tylko na Słowacji, ale również w Polsce. Na szczególna uwagę zasługują skrzypce „zlobcoky”, wytwarzane w Zdziarze przez ludowego artystę Mateja Pitoňáka i gromadzone przez jego córkę Ruženę Zachejovą.

W części gospodarczej urządzono restaurację, działającą od 1973 r. Wnętrze zostało zaprojektowane przez architekta Cunninga z Liptovskiego Mikuláša. Obsługa wita gości w roboczym stroju zdziarskim.

Muzeum zapewnia możliwość wypożyczenia oryginalnych strojów zdziarskich, a dla grup organizuje nawet inscenizację typowego zdziarskiego wesela. Zwiedzający mogą przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile dzięki różnym pamiątkom, które oferuje placówka. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!