pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Win, Preszów

Porto, sherry, madera czy wermut? Możliwość degustacji ekskluzywnych win krajowych i zagranicznych oferuje Muzeum Win działające w salach ratusza w Preszowie. Ekspozycję najsmaczniejszego muzeum na Słowacji tworzy prawie 2000 rodzajów wina z różnych zakątków świata, nawet z Afryki. czytaj więcej

Muzeum Win w Preszowie zostało urządzone na powierzchni 500 m2 w pięćsetletnich dwukondygnacyjnych piwnicach pod ratuszem w centrum miasta. Ekspozycję tworzą wina butelkowe ze wszystkich zakątków świata, a uzupełniają trójwymiarowe eksponaty związane z technologią produkcji i uprawiania winnej latorośli. Obecnie można tu podziwiać prawie 2000 trunków.

Na pierwszej kondygnacji zaprezentowano wina ze wszystkich rejonów Słowacji wytwarzane przez różnych producentów – duże przedsiębiorstwa, małe firmy prywatne, stowarzyszenia i piwnice szkolne. Wiele z wystawionych win jest dzisiaj nieosiągalnych w sieciach handlowych, a producenci niektórych już nie istnieją.

Na drugiej kondygnacji wystawiono trunki producentów europejskich, a także tradycyjne wina z Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Część wystawy poświęcono produkcji win musujących ze szczególnym uwzględnieniem metody klasycznej. Znajdziemy tu także wina produkowane w inny sposób, takie jak porto, sherry, madera czy wermut.

Najpiękniejszym i największym pomieszczeniem w muzeum jest sala degustacyjna z dębowymi stołami i ławami dla 50 gości. Odbywa się tu ciesząca się dużą popularnością degustacja win zgodnie z życzeniami gości, której towarzyszy specjalistyczny wykład. Uczestnicy dowiadują się, jak degustować wino i jakie są właściwe temperatury dla poszczególnych odmian.

Muzeum Win co roku organizuje prestiżowy przegląd win MUVINA pod patronatem Organizacji na rzecz Winorośli i Wina.

Atrakcje w okolicy: obserwatorium astronomiczne i planetarium, Muzeum Regionalne, Muzeum Kultury Rusińskiej, kościół św. Mikołaja, kościół św. Łukasza Ewangelisty – Brežany

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!