pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Kultury Rusińskiej SNM, Preszów

Muzeum Kultury Rusińskiej w Preszowie poza archiwizowaniem i prezentowaniem dziedzictwa Rusinów prowadzi również czynną działalność naukową i edukacyjną skierowaną do wszystkich zainteresowanych historią i życiem tej grupy etnicznej. czytaj więcej

Muzeum Kultury Rusińskiej prowadzi działalność dokumentacyjną, naukowo-badawczą i metodyczną skoncentrowaną na historii i kulturze słowackich Rusinów.

Do stałych ekspozycji muzeum należy wystawa „Współczesna historia Rusinów na Słowacji” oraz „Tożsamość rusińska w świetle ikon i starych dokumentów w kościołach rzymskokatolickich i cerkwiach prawosławnych na terenie Słowacji”, a także aktualne publikacje książkowe o Rusinach i dla Rusinów.

Studenci i osoby zainteresowane różnymi dziedzinami problematyki rusińskiej mogą również uzyskać pomoc specjalistyczno-metodyczną i naukową oraz porady. Placówka pełni także funkcję centrum konsultacyjnego dla Rusinów z zagranicy.

Od kwietnia 2012 r. muzeum jest zamknięte dla zwiedzających – po kilkuletnich staraniach placówce przekazano w zarząd budynek koszar A. Zapotockiego na ul. Masaryka 20 w Preszowie. Pierwotnie pomieszczenia te służyły siłom zbrojnym Słowacji – znajdował się tu punkt opatrunkowy brygady wraz z gabinetem lekarskim oraz samodzielne miejsce pracy językowej. W najbliższym czasie budynek zostanie poddany modernizacji i adaptacji na cele muzealne. 

Atrakcje w okolicy: obserwatorium astronomiczne i planetarium, Muzeum Regionalne, Muzeum Win, kościół św. Mikołaja, kościół św. Łukasza Ewangelisty – Brežany

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!