pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Architektury Ludowej, Bardejovské Kúpele

Na terenie najstarszego po słowackiej strony Karpat skansenu w Bardejovskich Kupelach można podziwiać kilka cennych kościółków i chat z oryginalnym wyposażeniem oraz dawne urządzenia techniczne. Na szczególną uwagę zasługuje drewniana cerkiew z Mikulášovej. czytaj więcej

Założone w 1965 r. plenerowe Muzeum Architektury Ludowej w pobliżu miejscowości Bardejovské Kúpele należy do najstarszych skansenów na terenie Słowacji. Bajkowa placówka prezentuje swoim gościom 24 zabytki tradycyjnej architektury ludowej z rejonu górnego Szarysza i północno-wschodniego Zemplina. Obiekty pochodzące z XIX i XX w. reprezentują styl typowy dla Karpat.

Na terenie muzeum goście mogą obejrzeć kilka rodzajów dawnych zabudowań wiejskich – są to chałupy zrębowe ze wsi Frička i Hrabova Roztoka.

Obrazu całości dopełniają spichlerze, stodoły, studnie, ule i obory oraz suszarnie owoców. Warto zwrócić uwagę na unikatowe urządzenie wiertnicze do budowy drewnianych rur wodociągowych w celu przesyłania wody z Bardiowa oraz maszynę do domowej produkcji sukna.

Do najcenniejszych eksponatów należą budowle sakralne: kaplica św. Jana Nepomucena, kilka dzwonnic kościelnych i XVIII-wieczna cerkiew obrządku wschodniego ze wsi Zboj. Wśród najbardziej podziwianych zabytków jest także drewniana cerkiew greckokatolicka z Mikulášovej z 1730 r.

Wszystkie wystawiane obiekty są wyposażone w meble i sprzęty z epoki.

W sezonie wizytę w muzeum urozmaicają liczne imprezy, takie jak „Dzień rzemiosł”, „Popołudnie z folklorem”, „Niedziela garncarska” czy popularny wśród zagranicznych turystów „Przegląd folkloru Rusinów i mieszkańców Szarysza”.

Atrakcje w okolicy: wystawa ikon, wystawa „Przyroda północno-wschodniej Słowacji i jej ochrona”, wystawa historyczna, wystawa etnograficzna, Muzeum Szarysza, kościół św. Idziego, kościół św. Franciszka z Asyżu – Hervartov, cerkiew Przenajświętszej Bogurodzicy – Nižný Komárnik

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia