Siedziba Muzeum Sądeckiego od 1966 r. mieści się na Zamku Lubowelskim. Instytucja od chwili powstania w latach 50. koncentruje się na rejonie Lubowli i gromadzi związane z nim eksponaty historyczne, etnograficzne, artystyczne i przyrodnicze.
Początki i pierwsze lata działalności placówki wiążą się z osobą Andreja Čepiššáka, który wpadł na pomysł założenia muzeum po tym, jak udało mu się zachować kilka cennych obrazów olejnych z XVII i XVIII w. i część archiwum miasta Lubowla.
Oficjalnie powstanie Muzeum Sądeckiego datuje się na maj 1956 r. Jego pierwszym dyrektorem był Andrej Čepiššák, który zrealizował swoją ideę renowacji Zamku Lubowelskiego i wykorzystania warowni do celów muzealnych.
W połowie lat 80. udostępniono ekspozycję ludowej architektury i mieszkalnictwa obejmującą 25 obiektów architektury ludowej, wśród których są oryginalne domy mieszkalne i warsztaty oraz budynki gospodarcze, a jej główną atrakcję stanowi cenny zabytek kultury narodowej – drewniana cerkiew greckokatolicka z Matysowej z 1833 r.
Warto także zwiedzić wystawę na temat rozwoju zamku, ówczesnego życia, cechów i rzemiosł oraz sztuki sakralnej. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się historyczna wozownia i ekspozycja poświęcona ostatnim właścicielom Zamku Lubowelskiego – szlacheckiemu rodowi Zamoyskich. Najnowsza udostępniona wystawa na temat historii warowni nosi nazwę „Siedem wieków Zamku Lubowelskiego”.
Podczas sezonu odwiedzający Zamek Lubowelski mają możliwość podziwiania turniejów rycerskich, organizowane są także koncerty dla dzieci i młodzieży.
Atrakcje w okolicy: wystawa plenerowa, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – Hraničné