pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Muzeum Regionalne w Preszowie

Już przed I wojną światową mieszkańcy Preszowa zapragnęli własnego muzeum prezentującego ich dokonania kulturalne. Ostatecznie placówka została otwarta w okresie międzywojennym. Dziś Muzeum Regionalne w Preszowie posiada w swoich zbiorach ponad 111 000 eksponatów przybliżających życie i historię Szarysza. czytaj więcej

Muzeum Regionalne w Preszowie od 1945 r. mieści się w zabytkowym budynku pałacu Rakoczego w centrum miasta. Zbiory placówki obejmują gromadzone od wielu lat pamiątki archeologiczne, etnograficzne, artystyczno-historyczne i przyrodnicze.

Muzeum podzielono na kilka działów. Rozwój rzemiosł artystycznych, sztuki użytkowej i mieszkalnictwa od połowy XVIII do początku XX w. dokumentuje wystawa artystyczno-historyczna. Ekspozycja broni prezentuje ręczną broń palną i broń białą pochodzącą z różnych okresów historycznych.

Do stałych ekspozycji muzeum należy wystawa poświęcona historii Preszowa przybliżająca dzieje miasta od IX w. do 1918 r. Końcową część poświęcono postaci Mikulasza Moyzesa, kompozytora, organizatora szkolnictwa na Słowacji oraz animatora życia kulturalnego i społecznego w Preszowie po powstaniu Czechosłowacji.

Na szczególną uwagę w preszowskiej placówce zasługuje wystawa zabytkowych zegarków i ekspozycja numizmatyczna „Sto lat korony” z monetami i środkami płatniczymi od powstania korony w 1892 r. do dzisiaj. W skład zbiorów wchodzą też celtyckie tetradrachmy, rzymskie srebrne denary oraz cenne znaleziska numizmatyczne z Preszowa i okolic.

W budynku przy ulicy Hlavnej 90 znajduje się ekspozycja etnograficzna, której celem jest zaprezentowanie turystom z kraju i zagranicy tradycyjnej kultury ludowej z regionu Szarysza – odzieży, tkanin, rzemiosł ludowych, a także pracy, mieszkania oraz tradycyjnego pasterstwa.

Atrakcje w okolicy: obserwatorium astronomiczne i planetarium, Muzeum Kultury Rusińskiej, Muzeum Win, kościół św. Mikołaja, kościół św. Łukasza Ewangelisty – Brežany

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!