pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wystawa historyczna, Bardejov

Wystawa historyczna w Bardejovie przybliża chlubną historię miasta. Na wystawie zaprezentowano najpiękniejsze dzieła Mistrza Pawła z Lewoczy i wyjątkowy zbiór epitafiów. Największą uwagę przyciąga jednak okazały pierścień z diamentami należący do królowej Elżbiety. czytaj więcej

Siedzibą wystawy historycznej jest zabytkowy budynek gotycko-renesansowego ratusza w Bardiowie, wybudowanego w latach 1505-1515.

Zaprezentowane zbiory dokumentują rozwój produkcji rzemieślniczej i tekstylnej, handel, funkcjonowanie cechów, sposób i działalność samorządu miejskiego, prawo i obronę, średniowieczne tradycje książkowe, szkolnictwo i sztukę użytkową.

Dawna historia Bardejova jest prezentowana od pierwszej pisemnej wzmianki w 1241 r. do końca XVIII w. Wystawa prowadzi turystów przez gospodarcze, społeczne i kulturalne życie miasta. Największą uwagę poświęcono okresowi XV-XVI w., kiedy to Bardejov znalazł się u szczytu sławy i bogactwa.

Do najcenniejszych eksponatów należy rzeźba Mała Kalwaria Mistrza Pawła z Lewoczy z 1520 r., ołtarz św. Mikołaja z 1524 r. oraz kielich z drugiej połowy XVIII w. Jána Szilášiego, znanego złotnika z Lewoczy. Na uwagę zasługuje również oryginalny zestaw renesansowych epitafiów miejskich z XVII w. Ale najcenniejszy jest pierścień z diamentami, który kiedyś należał do królowej Elżbiety.

Podczas pobytu w Bardejovie poza ekspozycjami muzealnymi koniecznie trzeba zobaczyć kościół św. Idziego na historycznym rynku. Dzień spędzony na zwiedzaniu zabytków miło będzie zakończyć w pobliskich basenach termalnych, które oferują różne programy wellness zapewniające relaks dla ciała i duszy. 

Atrakcje w okolicy: wystawa ikon, wystawa „Przyroda północno-wschodniej Słowacji i jej ochrona”, Muzeum Architektury Ludowej, wystawa etnograficzna, Muzeum Szarysza, kościół św. Idziego, kościół św. Franciszka z Asyżu – Hervartov, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy – Nižný Komárnik

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!