Ikony to obrazy kultu religijnego, które ozdabiają świątynie i domy wiernych w Kościołach obrządku wschodniego. Do najczęściej przedstawianych tematów należą sceny z życia Chrystusa, Matki Boskiej i świętych.
Jedyną samodzielną specjalistyczną wystawę zabytkowych ikon obrządku wschodniego po słowackiej stronie Karpat stanowi ekspozycja w zabytkowym mieście Bardejov. Drewniane obrazy stanowią świadectwo rozwoju twórczości ikonograficznej od XVI do XIX w. Wśród eksponatów są także ikony na płótnie z wyobrażeniami Sądu Ostatecznego oraz sprzęty i wyszywane szaty liturgiczne.
Ikony z ekspozycji w Bardejovie mogą podziwiać nie tylko mieszkańcy Słowacji, ale osoby z całego świata. Są bowiem regularnie prezentowane na wielu wystawach zagranicznych. Słowackie ikony gościły w 1973 r. w Brukseli w Belgii, a także na Węgrzech, w Niemczech i Polsce. Do najbardziej znanych wystaw, gdzie je pokazano, należy Wystawa Światowa EXPO’70 w japońskiej Osace w 1970 r. Z tej okazji wydano znaczki pocztowe z detalami ikon ze zbiorów Muzeum Szarysza w Bardejovie. Kolejny znaczek pocztowy z fragmentem ikony św. Michała Archanioła został wyemitowany w 2001 r.
Do najcenniejszych eksponatów należy rząd Deesis z XVI w. oraz ikony św. Michała Archanioła, św. Mikołaja i św. Paraskiewy. Zwiedzającym wystawę w Bardejovie udostępniono również kompletny rokokowy ikonostas z drewnianej cerkwi z miejscowości Zboj z 1766 r.
Atrakcje w okolicy: wystawa „Przyroda północno-wschodniej Słowacji i jej ochrona”, wystawa historyczna, Muzeum Architektury Ludowej, wystawa etnograficzna, Muzeum Szarysza, kościół św. Idziego, kościół św. Franciszka z Asyżu – Hervartov, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy – Nižný Komárnik