Ekspozycja w kamienicy pod nr 20 na rynku w Lewoczy przybliża życie i dokonania jednego z największych artystów późnego gotyku, Mistrza Pawła z Lewoczy. Jego dom łatwo rozpoznać po fasadzie ozdobionej motywem muszli.
Pierwszy budynek w tym miejscu stanął w XIV w., ale został zniszczony przez pożar w XV w. i przebudowany wraz ze skrzydłem gospodarczym. Wzmianki o Mistrzu Pawle jako właścicielu domu pochodzą z około 1510 r.
Poza pomieszczeniami mieszkalnymi w tylnej części budynku udostępniono dawną pracownię Mistrza Pawła. Ma ona renesansowy sufit, podwójne okno i kamienną kolumnę na środku.
W domu Mistrza Pawła można oglądać repliki jego dzieł. Ekspozycja obejmuje najważniejsze rzeźby o różnych rozmiarach, których oryginały znajdują się w pobliskim kościele św. Jakuba oraz innych świątyniach na terenie całej Słowacji. Życie wybitnego artysty przybliżają zdjęcia i informacje pisemne.
Do najciekawszych zaprezentowanych dzieł należy Ostatnia Wieczerza z ołtarza głównego kościoła św. Jakuba oraz rzeźby z ołtarza św. Jana.
Na rynku w Lewoczy poza domem Mistrza Pawła warto zwiedzić drugi co do wielkości zabytek sakralny na Słowacji – kościół parafialny św. Jakuba. Wykonany z drewna ołtarz główny, pochodzący z pracowni Mistrza Pawła, jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie (liczy 18,6 m).
Atrakcje w okolicy: Muzeum Pedagogiki Specjalnej, Muzeum Spiskie, kościół św. Jakuba