pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Spiska Kapituła

Spiska Kapituła była niegdyś ośrodkiem administracji kościelnej, a jej władza sięgała od Szarysza po Liptów. Dzisiaj stanowi część Spiskiego Podgrodzia i przyciąga zwiedzających cennymi zabytkami: katedrą św. Marcina, pałacem biskupim, zachowanymi murami obronnymi i kaplicą Zapolskich. czytaj więcej

Zgodnie z najstarszą pisemną wzmianką o Spiskiej Kapitule z 1209 r. należała ona wówczas do znanego spiskiego prepozyta Adolfa. Powstała jako osada duchownych na początku XIII w. Stanowiła siedzibę prepozytów – zamieszkiwali w niej tylko księża i ich służba. Podczas panowania cesarzowej Marii Teresy w Spiskiej Kapitule założono samodzielne biskupstwo spiskie. W 1780 r. powstało przy nim seminarium, a w 1819 r. – kolegium nauczycielskie. Obecnie Spiska Kapituła jest częścią Spiskiego Podgrodzia.

Organy katedry św. Marcina

Centralnym miejscem Spiskiej Kapituły jest późnoromańska katedra św. Marcina z dwoma wieżami, trzema organami i najstarszą kamienną rzeźbą na Słowacji. Dumą świątyni są aż trzy organy – wszystkie mają neogotyckie prospekty i riegerowskie wyposażenie. Z 1891 r. pochodzą małe organy służące kanonikom do odmawiania godzinek.

Ważnym zabytkiem Spiskiej Kapituły jest też późnorenesansowy pałac biskupi z 1625 r. z okazałą kaplicą. W przeszłości rezydencję otaczał park w stylu francuskim, do którego wchodziło się przez stojącą do dzisiaj wieżę Zegarową z 1739 r.

Dziedzictwo Zapolskich

Unikatowe dziedzictwo w postaci jednej z najpiękniejszych gotyckich budowli po słowackiej stronie Karpat pozostawił na Spiszu znany szlachecki ród Zapolskich. Bogato zdobioną kaplicę Zapolskich turyści mogą odwiedzić w pobliskim Spiskim Czwartku.

W Spiskiej Kapitule poza malowniczą katedrą zachował się mur obronny z Bramą Dolną i Bramą Górną oraz 10 domów kanoników z XV w.

Atrakcje w okolicy: Spisz, Lewocza, Spiska Kapituła, kościół św. Marcina

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia