pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Lewocza

Bogatą historię Lewoczy reprezentuje ponad 330 zabytkowych obiektów, m.in. kościół św. Jakuba z najwyższym ołtarzem na świecie, dom słynnego rzeźbiarza Mistrza Pawła czy osobliwa „klatka wstydu” na starym rynku. czytaj więcej

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi Lewocza pod nazwą Leucha pochodzi z 1249 r. Osada dzięki dogodnemu położeniu na szlaku handlowym Via Magna (Wielka Droga) stała się głównym centrum kolonizacji niemieckiej na Spiszu, a w roku 1271 – stolicą Społeczności Spiskich Sasów. W 1323 r. osadzie nadano przywilej wolnego miasta królewskiego.

Światowej sławy ołtarz ze słowackiej lipy

Głównym punktem prostokątnego rynku jest kościół św. Jakuba z XIV w., którego wnętrze zdobi 11 gotyckich i renesansowych ołtarzy. Główny drewniany ołtarz św. Jakuba jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Wyrzeźbiony w lipowym drewnie, został wykonany w latach 1507-1571 w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy.

„Klatka wstydu” dla bezwstydnych

Rynek otacza ponad 50 oryginalnych kamienic mieszczańskich i patrycjuszowskich, m.in. dom Thurzonów z renesansową attyką, dom Krupków z renesansowymi malowidłami na fasadzie i dom Mistrza Pawła mieszczący muzeum. Najbardziej intrygującym elementem jest tzw. klatka wstydu z XVI w., która w przeszłości była stosowana do publicznego piętnowania.

Pielgrzymka maryjna

Co roku na początku lipca Lewocza staje się celem największej słowackiej pielgrzymki. Wierzący długimi zastępami wchodzą na Górę Mariańską, aby wspólnie dziękować Matce Boskiej podczas nabożeństwa w neogotyckim kościele Nawiedzenia NMP z początku XX w.

Historyczne centrum miasta Lewocza zostało w 1950 r. ogłoszone miejskim zespołem zabytkowym, a od 2009 r. Lewocza figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Atrakcje w okolicy: Dom Mistrza Pawła, Muzeum Pedagogiki Specjalnej, kościół św. Jakuba, Muzeum Spiskie w Lewoczy

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia