Najstarsza pisemna wzmianka o regionie pochodzi z 1251 r. i dotyczy osady Sasov przy kościele św. Elżbiety. Kieżmark wyrósł na skrzyżowaniu starych traktów handlowych poprzez połączenie osad słowackich i niemieckich. W 1380 r. uzyskał status wolnego miasta królewskiego.
W XIV w. na miejscu wcześniejszej kaplicy wzniesiono kościół farny św. Krzyża. Dzięki gotyckiej przebudowie świątynia zyskała charakterystyczną trójnawową halową bryłę.
Rozkwit Kieżmarku
XV stulecie to okres gospodarczego rozkwitu miasta – wtedy właśnie w miejscu kościoła św. Elżbiety zaczął wyrastać późnogotycki zamek i miasto znalazło się pod rządami rodu Zapolskich. W późniejszym okresie panami na zamku byli m.in. Štefan I Tököli i Imrich Tököli. W 1720 r. warownię przejęło miasto. W XIX stuleciu wyburzono część murów obronnych po zachodniej stronie zamku, a na ich miejscu wybudowano koszary. Po rekonstrukcji udostępniono w nich historyczną ekspozycję Muzeum Podtatrzańskiego w Kieżmarku.
Cenny kościół i unikatowa biblioteka
Do najważniejszych zabytków należy barokowy drewniany ewangelicki kościół artykularny z 1688 r. W 2008 r. wraz z innymi drewnianymi świątyniami słowackich Karpat został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Warto także obejrzeć liceum ewangelickie z pierwszej połowy XIX w. ze wspaniałą biblioteką liczącą aż 150 000 woluminów.
W 1950 r. historyczne centrum Kieżmarka zostało ogłoszone miejskim zespołem zabytkowym.
Atrakcje w okolicy: Zamek Kieżmarski, kościół Trójcy Przenajświętszej, Muzeum w Kieżmarku.