pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Bardejov

Charakterystycznym elementem architektury Bardejova są mury obronne z kilkoma basztami. Ponadto w mieście znajduje się wiele kościołów, m.in. bazylika św. Idziego, druga co do wielkości świątynia w archidiecezji koszyckiej. czytaj więcej

Uzdrowisko Bardejov leży nad rzeką Topolą, można stąd także podziwiać południowe szczyty Beskidu Niskiego. Ci, których bardziej interesują dzieła ludzkich rąk niż przyrody, również znajdą w Bardejovie coś dla siebie, ponieważ miasto jest uważane za jedną z najpiękniejszych enklaw gotyku i renesansu w środkowej Europie.

Najstarsza wzmianka o Bardejovie pochodzi z 1241 r. Gród rozwijał się dzięki położeniu na szlakach czarnomorskich. W celu obrony przez wrogami od XIV do XVI w. trwała budowa systemu gotyckich fortyfikacji. Dzisiaj można podziwiać kilka baszt, gdzie niegdyś przechowywano broń i amunicję.

Jeden z najpiękniejszych widoków na miasto roztacza się z szóstej kondygnacji wieży bazyliki św. Idziego. Trójnawowa gotycka świątynia to drugi co do wielkości kościół w archidiecezji koszyckiej.

Obietnic należy dotrzymać, w przeciwnym wypadku...

Jeśli wysokie i szerokie przestrzenie Państwa nie przekonują, najlepiej udać się na plac przed ratuszem, gdzie można podziwiać kilka kamienic mieszczańskich, a także gmach magistratu wybudowany w latach 1505-1509. Wśród kamiennych rzeźb zdobiących elewację budowli warto odszukać chłopca wypinającego gołą pupę na dom, w którym mieszkał wójt… Wykonał ją w nocy jeden z budowniczych, gdy rada miejska nie zapłaciła im uzgodnionej sumy.

Bardejov to miasto kościołów. Grekokatolicy modlą się w cerkwi św. św. Piotra i Pawła. Rzymskokatolicki kościół św. Jana Chrzciciela został wybudowany w XV w. W trakcie modernizacji dobudowano do niego klasztor, w którym w 1686 r. osiedli franciszkanie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia