pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kamienne miasto pod Tatrami - Myšia Hôrka

Punkt na szlaku: Szlak Archeologiczny

We wsi Myšia Hôrka dokonano ważnego odkrycia – odnaleziono tu pozostałości kamiennego miasta sprzed 3500 lat! Stanowisko archeologiczne na Spiszu historycy porównują do słynnych greckich Myken. czytaj więcej

Stanowisko we wsi Myšia Hôrka nieopodal Spiskiego Czwartku to obszar prawie 7200 m2. Starożytne miasto jest otoczone imponującym systemem obronnym z fosami, wałami, kamiennymi murami i bastionami. W skład ośrodka wchodzi także akropol, który w przeszłości stanowił miejsce kultu.

Kamienne miasto pod Tatrami zamieszkiwali przedstawiciele kultury otomańskiej, których siedzibę Słowacja stanowiła już 3500 lat temu. Gród zabezpieczał szlak handlowy, który przez Spisz łączył rejon bałtycki i czarnomorski.

Do najcenniejszych znalezisk z Myšiej Hôrki należy piękna bransoletka ze złota zdobiona ornamentyką mykeńską, ozdoba z brązu z centralnie umieszczonym symbolem słońca i dwoma stylizowanymi obróconymi głowami lwów, szpilka z brązu, pierścienie, kolczyki, zawieszki w kształcie serca, ozdoby księżycowe, rzeźba człowieka i niezwykle różnorodna ceramika (amfory, dzbany, garnki, puchary, misy, cedzaki i odważniki). Na uwagę zasługują przenośne gliniane piece – pyrauny, służące do przygotowania posiłków i celów kultu.

Do najatrakcyjniejszych obiektów należy obelisk, przy którym znaleziono pozostałości ofiar z ludzi. Niektórym szkieletom brakowały części rąk i nóg.

Ze stanowiska pochodzą również gliniane rzeźby kobiet, tzw. idole. O ile neolityczne rzeźby Wenus cechowały się wyraźnymi atrybutami płodności, rzeźby kobiet kultury otomańskiej są smukłe i wiążą się z kultem płodności w rolnictwie i pasterstwie.

Niektóre ze znalezionych przedmiotów wystawiono na stałej ekspozycji na zamku w Bratysławie.

Atrakcje w okolicy: Spisz, Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie, kościół św. Władysława, Czerwony Klasztor, Lewocza, kościół św. Jakuba, kaplica Zapolskich.

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!