Stanowisko we wsi Myšia Hôrka nieopodal Spiskiego Czwartku to obszar prawie 7200 m2. Starożytne miasto jest otoczone imponującym systemem obronnym z fosami, wałami, kamiennymi murami i bastionami. W skład ośrodka wchodzi także akropol, który w przeszłości stanowił miejsce kultu.
Kamienne miasto pod Tatrami zamieszkiwali przedstawiciele kultury otomańskiej, których siedzibę Słowacja stanowiła już 3500 lat temu. Gród zabezpieczał szlak handlowy, który przez Spisz łączył rejon bałtycki i czarnomorski.
Do najcenniejszych znalezisk z Myšiej Hôrki należy piękna bransoletka ze złota zdobiona ornamentyką mykeńską, ozdoba z brązu z centralnie umieszczonym symbolem słońca i dwoma stylizowanymi obróconymi głowami lwów, szpilka z brązu, pierścienie, kolczyki, zawieszki w kształcie serca, ozdoby księżycowe, rzeźba człowieka i niezwykle różnorodna ceramika (amfory, dzbany, garnki, puchary, misy, cedzaki i odważniki). Na uwagę zasługują przenośne gliniane piece – pyrauny, służące do przygotowania posiłków i celów kultu.
Do najatrakcyjniejszych obiektów należy obelisk, przy którym znaleziono pozostałości ofiar z ludzi. Niektórym szkieletom brakowały części rąk i nóg.
Ze stanowiska pochodzą również gliniane rzeźby kobiet, tzw. idole. O ile neolityczne rzeźby Wenus cechowały się wyraźnymi atrybutami płodności, rzeźby kobiet kultury otomańskiej są smukłe i wiążą się z kultem płodności w rolnictwie i pasterstwie.
Niektóre ze znalezionych przedmiotów wystawiono na stałej ekspozycji na zamku w Bratysławie.
Atrakcje w okolicy: Spisz, Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie, kościół św. Władysława, Czerwony Klasztor, Lewocza, kościół św. Jakuba, kaplica Zapolskich.