pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ruiny zamku na wzgórzu Šariš

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny leżące na wzgórzu Šariš nad miastem Veľký Šariš były niegdyś gotycką siedzibą królów broniącą ważnego szlaku handlowego. Gród Šarišský zbudowano w XIII w., a został zniszczony w roku 1687. Do dziś można podziwiać zachowane umocnienia i baszty. czytaj więcej

Pierwsza pisemna wzmianka o gotyckim zamku o nazwie Sarus pochodzi z roku 1245. Jego zadaniem była obrona ważnego szlaku handlowego (Toryská cesta). Poza tym był siedzibą królów: Beli VI, Stefana i Władysława IV. Po najazdach Tatarów gród przebudowano na kamienny, co zapewniło skuteczniejszą obronę przez najazdami. Pierwszym znanym kasztelanem warowni był Michał, a jako kolejnych właścicieli wspomina się rody Soós, Perényi i Rakoczych. Katastrofalnymi wydarzeniami w dziejach warowni była eksplozja prochu strzelniczego w 1660 r. i podpalenie uszkodzonych budynków w roku 1687. Od tej pory gród szybko chylił się ku upadkowi.

Pamiątką po jednym z najstarszych średniowiecznych zamków Słowacji są zachowane do naszych czasów umocnienia i baszty. Przechadzka po grodzie pozwala na podziwianie wspaniałych widoków na Tatry Wysokie, Góry Lewockie, Góry Czerchowskie i Góry Tokajsko-Slańskie.

 

Lokalizacja:

miejscowość Veľký Šariš, powiat Preszów, kraj proszowski.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!