pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ruiny zamku Zborov

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny zamku Zborov to jeden z najstarszych obszarów chronionych na terenie Słowacji. Pozostałości potężnej i pięknej warowni obronnej znanej jako Makovica leżą na zalesionej górze niedaleko miejscowości Zborov. Do naszych czasów przetrwały resztki murów, strzelnicy oraz otworów okiennych i drzwiowych. czytaj więcej

Gotycki zamek Zborov wzniesiono na przełomie XIII i XIV w. w celu obrony pogranicza i szlaku handlowego do Polski. W zapisach z roku 1325 jako kasztelan grodu wspominany jest palatyn Filip Drugeth. Warownia, znana jako Makovica, często zmieniała zarządców – jedni o nią dbali, przy innych podupadała. W 1548 r. ród Šerédych przekształcił zamek w piękną renesansową budowlę, wykorzystując najnowsze osiągnięcia włoskiej architektury fortyfikacyjnej. Dzięki temu poza funkcją obronną mógł on pełnić rolę wygodnej rezydencji mieszkalnej. 

Ale wszystko, co dobre, ma swój kres – dla Zborova była to data 13 października 1684 r. Po splądrowaniu przez wojska cesarskiego generała Schultza opuszczony zamek zaczął podupadać. Niegdyś okazałej budowli ostateczny cios zadało powstanie Franciszka II Rakoczego oraz I wojna światowa.

W roku 1926 ruiny zamku Zborov zostały uznane za obszar chroniony, a w 1950 r. utworzono tu narodowy rezerwat przyrody. Dzięki temu należą one do najstarszych terenów chronionych na obszarze Słowacji.

Do naszych czasów przetrwały resztki murów, strzelnicy oraz otworów okiennych
i drzwiowych.

Lokalizacja: miejscowość Zborov, powiat Bardiów, kraj proszowski

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!