pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamek Jasenov

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

Ruiny potężnego niegdyś zamku Jasenov leżą w pobliżu ścieżki dydaktycznej „Jasovská skala” na wschód od miejscowości Jasenov. Pozostałości renesansowych sklepień, murów i wieży zachwycą nie tylko miłośników historii i dawnych warowni. Obrazu całości dopełniają malownicze krajobrazy okolicznych wzgórz i bogata historia. czytaj więcej

Ruiny potężnego niegdyś zamku Jasenov leżą w pobliżu ścieżki dydaktycznej „Jasovská skala” na wschód od miejscowości Jasenov. Pozostałości renesansowych sklepień, murów i wieży zachwycą nie tylko miłośników historii i dawnych warowni. Obrazu całości dopełniają malownicze krajobrazy okolicznych wzgórz i bogata historia.

 

Gotycki zamek Jasenov od XIII w. służył do obrony ziem królewskich, pełniąc rolę castrum, czyli warownego obozu. W pierwszych wzmiankach jako zarządca wymieniany jest kasztelan Filip Drugeth. Swoją skuteczność warownia zawdzięczała strategicznemu położeniu na wapiennym wzgórzu nad Jaskinią Jasowską (Jasovska jaskyňa). Właściciele często się zmieniali i zamek stopniowo tracił na znaczeniu. Został zniszczony w roku 1644. Do naszych czasów przetrwały pozostałości renesansowych sklepień, a także mury i wieża.

 

Lokalizacja:

miejscowość Humenné, powiat Humenné, kraj preszowski

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia