pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pałac Rakoczego

Pałac Rakoczego był uważany za najpiękniejszy budynek Górnych Węgier. Renesansowy gmach z XVII w. to jeden z symboli starego centrum Preszowa. W przeszłości stanowił miejsce ważnych spotkań politycznych, dziś jest siedzibą Muzeum Regionalnego. czytaj więcej

„Potężny ród zasługuje na okazałą i reprezentacyjną siedzibę” – stwierdził pod koniec XVI w. Zygmunt Rakoczy, podejmując decyzję o zakupie parceli dwóch kamienic mieszczańskich i budowie przyszłego pałacu. Jeden z przejętych domów należał do pierwszego preszowskiego księgarza Gašpara Güttlera.

Renesansowa siedziba została przebudowana na początku XVII w. Dodano wówczas charakterystyczną fasadę z oknami w wykuszach, zwieńczoną piękną attyką składającą się z łuków i ślepych arkad. Po ukończeniu prac pałac został uznany za najpiękniejszy budynek Górnych Węgier (dzisiejsza wschodnia Słowacja, Węgry, Zakarpacie i zachodnia Rumunia).

W 1633 r. w pałacu odbywały się pertraktacje między przedstawicielami księcia Jerzego I Rakoczego i cesarza Ferdynanda II, które zakończyły się uroczystym podpisaniem tzw. pokoju preszowskiego.

W kwietniu 1701 r., po ujawnieniu planów buntu przeciwko Habsburgom, w pałacu Franciszka II Rakoczego więziono habsburskich urzędników. Kilka lat później, w czasie powstania, stał się rezydencją przywódcy oporu.

W XVIII w. doszło do przebudowy skrzydła w stylu barokowym. W XIX w. budynek przechodził z rąk do rąk, a komnaty przystosowano do celów handlowych i usługowych. Podczas ponownej rekonstrukcji w latach 50. XX w. przywrócono rezydencji pierwotny renesansowy wygląd.

Obecnie w budynku mieści się preszowskie Muzeum Regionalne.

Atrakcje w okolicy: dom Bosaka, więzienie Caraffa, „Czarny orzeł”, Teatr im. Jonasza Zaborskiego, kolegium ewangelickie, katedra św. Mikołaja, greckokatolicka kuria biskupia, kościół św. Józefa (franciszkański), kalwaria, dzwonnica, pałac Klobušickiego, katedra św. Jana Chrzciciela, Regionalne Muzeum Krajoznawcze, fontanna Neptuna, ratusz, figura Niepokalanego Poczęcia, Solivar, Muzeum Regionalne – Preszów

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!