pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamek Markušovský

Zamek Markušovský to unikatowe miejsce, w którym można podziwiać zabytkowe meble z okresów od renesansu aż po wiek XX. W pobliskim letnim zameczku Dardanely znajduje się jedyna w swoim rodzaju ekspozycja instrumentów klawiszowych.

czytaj więcej

W miejscowości Markušovce zachował się okazały zamek, który przyciąga turystów fascynującymi ekspozycjami historycznych mebli (od renesansu przez barok, rokoko, klasycyzm, empire, biedermeier, eklektyzm po XX wiek) i instrumentów klawiszowych.

 

Zamek został wzniesiony w stylu renesansu dla rodziny Máriássych w 1643 r., a podczas późniejszej przebudowy nadano mu cechy rokokowe. Na parterze i piętrze poza dawnymi meblami można podziwiać przedmioty sztuki użytkowej, zbiory szkła, porcelany, zegarów, luster i broni, salonik myśliwski oraz ekspozycje odzieży z epoki.

 

Na oddzielną uwagę zasługuje wyjątkowy zbiór obrazów. Ściany zamku zdobią płótna znanych malarzy, takich jak J. Rombauer, J. Czauczik i J.J. Stunder. Na uwagę zasługują cykle malowideł przedstawiające alegorie zmysłów oraz obrazów o tematyce myśliwskiej z XVIII w.

 

Na tyłach rezydencji rozpościera się park w stylu francuskim z trzema tarasami. Jego dominantą jest rokokowy letni zameczek Dardanely. W sali na piętrze wzrok zwiedzających przykuwają freski ze scenami z mitologii greckiej. W budynku umieszczono jedyną na Słowacji ekspozycję instrumentów klawiszowych. Na parterze wystawiono małe organy pochodzące z okolicznych kościołów katolickich i ewangelickich. Nie brak również instrumentów strunowych i klawiszowych (fortepiany, klawikordy, fortepiany stołowe), głównie z XIX w.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!