pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamek w Humenném

Pierwsze wzmianki o zamku w Humenném pochodzą z 1449 r. Dziś zabytek jest siedzibą Muzeum Wyhorlatu (Vihorlatské múzeum). W zachowanym wnętrzu można podziwiać meble z epoki, dzieła sztuki i salon chiński. Ekspozycję historyczno-artystyczną uzupełnia unikatowa kolekcja monet pochodząca z II w. p.n.e. czytaj więcej

Jedną z licznych pamiątek kulturalnych Zemplína jest renesansowy zamek w Humenném. Na przełomie XII i XIII w. istniał w tym miejscu średniowieczny gród obronny otoczony ze wszystkich stron fosą.

 

Pierwszymi znanymi właścicielami warowni byli Drughethowie. Kiedy w roku 1619 gród został spalony aż do fundamentów, postawili na jego miejscu wielki czteroskrzydłowy zamek. Renesansowy gmach był reprezentacyjną siedzibą rodu aż do roku 1684. Potem zamek przeszedł w ręce rodziny Csákych. Za ich czasów płaski dach zastąpiono kopułą.

 

Na początku XIX w. właścicielami tych terenów stał się ród Andrássych. Rozpoczęli oni gruntowną przebudowę w duchu francuskich zamków barokowych – założono park angielski ze stawem rybnym i japońskimi altankami, a u wejścia ustawiono ulubione przez turystów rzeźby lwa i lwicy. Biblioteka, umieszczona w północnym skrzydle, otrzymała drewnianą boazerię i kasetonowy sufit.

 

Obecnie w zamku działa Muzeum Wyhorlatu (Vihorlatské múzeum) z ekspozycją historyczno-artystyczno-przyrodniczą, związaną z górnym Zemplínem. W zachowanych wnętrzach można podziwiać meble, herby, salon chiński, dwa pokoje orientalne, pokój Marii Teresy i rzeźbione drewniane drzwi. Do zwiedzania udostępniono też galerię królów węgierskich, zbiór broni oraz unikatową kolekcję monet celtycko-duńskich z II w. p.n.e.  

 

W parku rosną stare drzewa, a niedaleko mieści się skansen architektury ludowej.

 

atrakcje w okolicy:

 

Cmentarz żydowski

Kościół rzymskokatolicki Wszystkich Świętych

Cerkiew greckokatolicka Wniebowzięcia NMP

Kościół ewangelicko-reformowany

Cerkiew prawosławna św.św. Cyryla i Metodego

Kalwaria

Cerkiew greckokatolicka św.św. Piotra i Pawła

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia