pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamek w Hanuszowcach

Charakterystycznymi cechami zamku w Hanuszowcach nad Topľou są cztery narożne wieże, rozległy park i piękny ogród. Podczas zwiedzania można poznać nie tylko historię, ale i regionalne ciekawostki. Obecnie zabytek jest siedzibą Muzeum Narodowego.

czytaj więcej

 

Renesansowo-barokowy zamek w Hanuszowcach nad Topľou został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. Na głównym dziedzińcu dwupoziomowej kamiennej rezydencji zachowały się pierwotne otwarte arkady. W XVIII w. zamek poddano gruntownej przebudowie – przykryto go mansardowym dachem, zmieniono też zadaszenie czterech wież.

 

Fundatorami i właścicielami tzw. Zamku Wielkiego była rodzina Dežöfich. Właśnie za ich panowania gmach wewnątrz i na fasadzie ozdobiono bogatą sztukaterią. Podczas II wojny światowej rezydował tu komendant obozu pracy dla „osób nieprzystosowanych społecznie”, po 1945 r. zabytek zaadaptowano na potrzeby szkoły miejskiej, a pod koniec lat 50. i na początku 60. w zamkowych pomieszczeniach odbywały się imprezy kulturalne.

 

W 1975 r. zamek stał się siedzibą Muzeum Narodowego. Od roku 1998 placówka specjalizuje się w badaniach i prezentowaniu prac emigrantów ze wschodniej Słowacji.

 

Rozległe parki i pobliskie ogrody przekształcono w park przyrodniczo-krajobrazowy o powierzchni 3 ha.

 

Podczas spacerów po okolicy warto zajrzeć do wczesnogotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP z renesansową dzwonnicą i kamiennymi rzeźbami z XIII w. Na odwiedzenie zasługuje też interesujący zabytek techniki, Hanušovský viadukt, czyli most kolejowy z największym przęsłem w Europie Środkowej, przebiegający bezpośrednio nad miastem. Konstrukcja liczy 40 m wysokości i ponad 400 m długości.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!