pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zamek w Stropkovie

Z pierwotnego gotyckiego grodu w Stropkovie zachował się gotycko-renesansowy zamek, chętnie odwiedzany przez miłośników architektury oraz dobrego jedzenia i wina. czytaj więcej

Na miejscu dzisiejszego zamku w Stropkovie stał gród, po raz pierwszy wzmiankowany w 1408 r. Początkowo był on majątkiem królewskim, a w kolejnych wiekach przeszedł we władanie rodów Perény (1408-1657) i Pete (1657-1814). Późniejsza siedziba potężnych rodów pierwotnie znajdowała się w północnej części przedmieść Stropkova i powstała przez dobudowywanie poszczególnych części wokół pierwotnej wieży królewskiej przy kościele parafialnym, pełniącej funkcję dzwonnicy. Stanowiła ona najdalej wysuniętą na północ wieżę strażniczą w regionie Zemplín. Pierwotnie otaczały ją tylko drewniane umocnienia w formie palisady, ale z czasem powstał tu murowany gród miejski na planie gwiazdy pięcioramiennej z wieżą, pałacem z kaplicą, mostem zwodzonym i basztami.

           

Około roku 1600 pałac został przebudowany na reprezentacyjną renesansową siedzibę, która stanowi centrum dzisiejszego zamku. W 1711 r. gród strawił pożar. Zniszczeniu uległo wówczas całe centrum miasta Stropkov, które już nie podniosło się z upadku. Sprytni mieszkańcy rozebrali znaczną część murów i wykorzystali materiał do budowy nowego miasta.

 

Pierwotne mury zachowały się w części gotycko-renesansowego zamku, który stoi na miejscu grodu. Materiały z dawnej warowni można także oglądać w kościele (miejska kaplica i wieża), część ruin zachowało się na przedmieściach.

 

Zamek w Stropkovie został zrekonstruowany – zwiedzającym udostępniono pomieszczenia reprezentacyjne, w których urządzono restaurację, letni taras i winiarnię. 

Atrakcje w okolicy:

Kościół rzymskokatolicki Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Zamek gotycko-renesansowy

Kościół i klasztor Franciszkanów

Cerkiew greckokatolicka św.św. Cyryla i Metodego z 1948 r.

Cerkiew greckokatolicka św.św. Piotra i Pawła z 1774 r. (Bokša)

Cerkiew prawosławna Złożenia Czcigodnych Szat Matki Boskiej

Ogród zoologiczny

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!